Semínka 2021

Za chvíli tu máme novou sezonu a s ní i první výsevy. Potřebná semínka jsem objednával průběžně a vypadá to, že bychom už mohli mít všechno, co jsem naplánoval. Dokonce už mám doma i novou sadbu brambor a konečně jsem se po pěti letech dostal i k objednávce sadby topinambur. Stále se snažíme semenařit, to znamená nechávat si vlastní semínka u oblíbených a osvědčených odrůd. Stále je ale hodně toho, co zatím nesemenaříme a raději kupujeme. Jsou to většinou druhy zeleniny s levnými semínky (např. ředkvička, mrkev), a pak samozřejmě nové druhy a odrůdy zeleniny, které chci zkoušet.

I v roce 2020 se navýšil počet zdrojů, ze kterých jsem semínka nakupoval (hlavně těch internetových). Větší nákup, než obvykle jsem udělal na permasemínkách. Objednával jsem semínka odrůd rajčat, které chci trochu oživit. Kromě toho to byly druhy a odrůdy zeleniny, které jsem už nějaký čas chtěl vyzkoušet. Hlavně jsem ale nakoupil snad dostatek semínek nehybridní cukrové kukuřice pro vypěstování a uchování vlastního osiva. Sehnat dnes v běžných obchodech semínka nehybridní kukuřice je hodně těžký úkol. Dost semínek jsem objednával už asi třetím rokem na dobrasemena.cz. Hezky udělané stránky, celkem slušný výběr a majitel mi přijde sympatický (ve vztahu k semínkům a pěstování). Naopak jsem v roce 2020 úplně vynechal obchod neoseeds.cz. Sice mají nízké ceny (relativně), asi největší nabídku rajčat v české republice (co znám) a objednával jsem u nich i dost jiných druhů zeleniny. Moje zkušenost s nimi je ale dost rozporuplná. Něco klíčilo dobře, něco ne až tak dobře. Rajčata jsem už objednal jinde, kde mi to klíčilo lépe a jinou zeleninu od nich jsem nechtěl. Po minuloroční dobré zkušenosti s obchodem chilli-seminka.cz jsem u nich zase nakoupil několik odrůd rajčat, a i jednu odrůdu papriky. Pro mě nový obchod pro rok 2020 je semena.cz. V jednom videu jsem získal inspiraci pro pěstování pro mě nového druhu listové zeleniny (portulák zimní). Hledal jsem, kde to lze v Česku koupit a semínka jsem našel právě na semena.cz. Když už jsem tam byl, tak jsem to využil a koupil i pár jiných, cenově výhodných semínek. Měli tam odrůdu dlouhých červených ředkví „Ostergruss Rosa“, kterou jsme zkoušeli poprvé v minulém roce a v nastávající sezoně bychom ji chtěli vyzkoušet trochu ve větším. V obchodech, kde obvykle semínka nakupuji, tak tuto odrůdu nemají. Jinak mi ale obchod semena.cz nějak moc nevyhovuje. Poprvé jsem ho objevil přes semínka rajčat a ty mají asi nejdražší mezi všemi českými obchody, které jsem navštívil. Neplatí to jenom pro rajčata. Taky nechápu, proč mají tři weby, každý s jiným názvem, když to vypadá na jednu a tu samou firmu.

Jinak jsme už klasicky nakupovali semínka v Lidlu. Jednalo se hlavně o osvědčené odrůdy, které jsem neobjednával jinde, protože v Lidlu se dají sehnat výrazně levněji a v pytlíku je více semínek. OBI, jako další tradiční zdroj přímého nákupu semínek, asi tento rok nevyužiji. Jednak už máme všechna potřebná semínka a hobby markety jsou stejně stále zavřené.

Pro roztřídění nakoupených semínek stále používám hlavně krabici vytvořenou v minulém roce, s přihrádkami očíslovanými podle záhonů. Semínek ale začíná být moc a krabice přestává vyhovovat. Dobře funguje pro menší semínka a menší pytlíky. Pro velká semínka, jako bob, fazole, kukuřice a pod je skoro nepoužitelná. Velká semínka mám zvlášť v krabičkách. I tak je většina z nich už z vlastní produkce a k tomu barevné pytlíky samozřejmě nemám. Pro semínka potřebná na chalupu jsem si vytvořil další menší krabici jako provizorium. Zbytek semen, co se nevešlo, nebo nehodilo do dvou předešlých krabic, je ve třetí krabici jenom tak uložené bez značení. Rád bych do budoucna vytvořil lepší systém organizace semínek. Když chci semenařit ve větším, budu to potřebovat.

I pro nadcházející sezonu jsem se rozhodl pro nějaké testování. Nové odrůdy rajčat jsou už samozřejmostí. Oproti 40 odrůdám z minulé sezony to ale bude „jenom“ 23 odrůd, ze kterých jsme velkou část už pěstovali. Celkem impulsivně jsem se rozhodl pro test keříkově fazole na lusky. Po velkém neúspěchu u tohoto druhu zeleniny v roce 2020 jsme přišli o osivo. Když jsem se díval na nabídku semínek na netu, našel jsem několik odrůd a každá byla jiné barvy. Tak jsem se rozhodl vyzkoušet je všechny. U dýní budu vyséval podobný počet odrůd jako v roce 2020. Mám ještě zbytek semínek z poslední sezony a jednu novou, na kterou jsem moc zvědavý.

Do budoucna bych rád počet odrůd snížil na nějaký rozumný počet. Ne jenom co se týká dýní, ale celkově u všech druhů zeleniny. Moc rád testuji nové odrůdy, ale taky bych rád vlastní semínka, co při pěstování velkého počtu odrůd je celkem problém. Hodně druhů zeleniny se může mezi sebou křížit. To může mít pozitivní, ale i negativní dopady. Na jedné straně si můžete vypěstovat vlastní odrůdu přizpůsobenou konkrétním podmínkám. Na druhé straně, když vám jde o pěstování konkrétní odrůdy kvůli nějaké její vlastnosti, tak křížení není žádoucí. O semenaření jsem si něco v průběhu roku přečetl a rád bych těchto poznatků využil.

Stejně jako minulou sezonu, i teď dále uvádím seznam semínek rozdělený podle naplánovaných záhonů, s krátkým popisem. Budu se snažit moc nerozepisovat. Více o konkrétních druzích a odrůdách zeleniny napíšu na konci roku v samostatných článcích o zelenině. Při rozmístění zeleniny na záhonech jsem samozřejmě bral do úvahy rotaci zeleniny podle rodiny, do které zelenina patři. Abychom nepěstovali na záhonu zeleninu ze stejné rodiny, jako předešlý rok. Nepodařilo se to dodržet na 100 %. Skladba zeleniny na zahradě se každý rok trochu mění a rotace není jediný faktor, který při plánovaní posuzuji. Po ukončení poslední sezony jsme se rozhodli záhony přikrýt silážní plachtou. Hlavním cílem je mít vyčištěné záhony pro novou sezonu. Aby byl efekt zakrytí co největší, tak plán výsevu a výsadby zeleniny s tím počítá. Z každé strany zakryté plochy děláme výsevy a výsadbu podle ranosti. Tak postupně můžeme shrnovat plachtu z obou stran na střed, kde bude zelenina nejvíc náročná na teplo. Do budoucna bych radši spíše používal zelené hnojení než silážní plachtu. Pak by plánování záhonu nemuselo respektovat zakrytí a bylo by to jednodušší.

Záhon 1
První záhon zůstává i nadále v podstatě jako testovací. Nechával jsem ho manželce na experimenty, ale ta pro něho neměla žádné zvláštní plány, tak jsme se rozhodli na něm pro nadcházející sezonu vyzkoušet ozimou cibuli. Inspiraci jsem získal v nějakém ruském videu a když jsme v OBI při nákupu něčeho jiného narazili na sazečku ozimé cibule, bylo rozhodnuto. Už si nepamatuji, kolik odrůd ozimé cibule bylo k dispozici. My jsme si zvolili odrůdu „Shakespeare“. Nic jsem o této odrůdě nevěděl, ale cibulky vypadaly ze všech nabízených odrůd nejlépe. Cibuli jsme vysadili ještě na podzim v říjnu. Byl to vůbec první záhon připravený pro rok 2021.

Záhon 2
Druhý záhon patří také cibulové zelenině, tentokrát šalotce. Sadbu máme vlastní, ponechanou ze sklizně poslední sezonu. Lze ji vysadit hodně brzy, prakticky hned, jak bude půda rozmrzlá. Proto to asi bude první odkrytý záhon.

Záhon 3 a 4
Další dva záhony jsem naplánoval stejně. Kombinace bobu a špenátu, která se nám celkem osvědčila již v roce 2020. Lze je vyséval hodně brzy a na záhonu se doplňují. Bob by měl dodávat dusík pro náročnější špenát, který by měl tvořit mezi řádky bobu živý mulč, než bob trochu povyroste. Špenát se do té doby sklidí.

Bob „Hangdown – zůstáváme u stejné odrůdy bobu, jako i předešlé roky. Ono taky není snadné sehnat osivo. Stejnou odrůdu měli na semena.cz, ale 35 Kč za 12 semínek mi přijde moc. Spoléhal jsem se na to, že osivo koupím stejné jako minulé roky v Lidlu. Tento rok jsem tam ale bob nenašel. Naštěstí máme vlastní boby, které jsme plánovali sníst. To se ještě nestalo, tak poslouží jako osivo pro následující sezonu. Do budoucna bych už rád měl jenom vlastní osivo. Na příkladu bobu tento rok je vidět, jak to někdy může být důležité.

Špenát „Matador – po experimentech s jinými odrůdami zatím zůstáváme u naší první a nejvíc osvědčené odrůdy. Rok 2020 co se týká špenátu nebyl až tak úspěšný jak ten předešlý, ale vlastních semínek jsme si nasbírali dost a pro „jistotu“ jsme ještě koupili pár pytlíku nových semínek v Lidlu. To byl i náš původní zdroj osiva.

Záhon 5
Pokračujeme v cibulové zelenině, tentokrát to bude přímo cibule. Každý rok jsme větší část cibule pěstovali ze sazečky, kterou jsem kupoval v OBI. Tento rok zatím není jisté, jestli budou vůbec hobby-markety otevřené. I tak bych ale rád do budoucna pěstoval cibuli spíše ze semen, než ze sazečky. Samozřejmě mám v plánu vlastní semínka. Zatím mám pro tento rok koupená semínka osvědčené odrůdy „Všetana“, a taky máme vlastní semínka odrůdy svazkové cibule „Freddy“. V plánu mám předpěstování sazenic, ale i přímý výsev. Jestli se nám podaří sehnat sazečku, taky asi vysadíme i tu. Pokud ne, tak budeme mít cibuli jenom ze semen. Samozřejmě ještě máme vysazený jeden (první) záhon ozimé cibule, takže úplně bez cibule bychom neměli zůstat ani v případě, že by cibule ze semínek moc nevyšla.

Záhon 6
Další záhon s cibulovou zeleninou a kromě záhonů s česnekem poslední. Pórek už pár let zkoušíme pěstovat z vlastních sazenic. Poslední sezonu jsem zkusil i přímý výsev, ale moc nevyšel. Velký podíl jsme na tom měli i my, protože jsme záhon nechali zaplevelit. Zatím jsme pěstovali jenom odrůdu „De Carentan 2“, semínka které jsou pravidelně k prodeji v Lidlu. Pro nadcházející sezonu jsem se rozhodl vyzkoušet ještě dvě odrůdy zakoupené na permaseminka.cz. Jsou to odrůdy „Freezo“ a vytrvalý „Zelenomodrý Grex“. První jmenovanou odrůdu budu zkoušet na porkovém záhonu na zahradě. Vytrvalý pórek zkusím na menším testovacím záhonu na chalupě. Všechny odrůdy pravděpodobně z předpěstovaných sazenic.

Záhon 7
Kedlubny „Azur – zůstali mi semínka z předchozí sezony, kde jsem tuto odrůdu zkoušel předpěstovat v bytě (2x). To moc dobře nedopadlo, tak to budu nadcházející sezonu zkoušet předpěstovat v pařeništi.

Kedlubny „Delikates blauer – osvědčená odrůda, semínka které se dají levně koupit v Lidlu. Pravidelně každým rokem u nás tato odrůda podává nejlepší výsledky. Zatím asi zůstane naší hlavní odrůdou a do budoucna uvidíme, jestli budeme zkoušet i něco nového.

Kapusta jarní „Předzvěst – semínka nám zůstala z poslední sezony, kdy jsme tuto odrůdu zkoušeli. Nějak extra mně nezaujala, ale chci ji zkusit i nadcházející sezonu. Na rozdíl od pozdního zelí, které máme hlavně kvůli zpracování fermantací, by jarní kapusta měla být určena pro saláty. Poslední sezonu to moc nevyšlo a většina zelí skončila jako fermentovaná. Uvidíme tento rok.

Záhon 8 a 9
Poslední sezonu tyto záhony nedopadli moc dobře, co se týká produkce zelenina. Půda na nich je jedna z nejhorších mezi všemi záhony. Proto jsem se rozhodl je pro příští sezonu vynechat z rotace a vysít na ně jenom zelené hnojení kvůli zlepšení půdy. Nebo možná dám na jeden ze záhonů slunečnice. Ty se taky pěstují jako zelené hnojení a radost z toho budou mít i opylovači.

Záhon 10
Pro cukety a patisony máme v nadcházející sezoně naplánovaný jenom jeden záhon. Když se daří, tak i produkce z jednoho záhonu je pro nás více než dostatečná. Něco by šlo i prodat. Uvidíme do budoucna, když se budeme snažit zeleninu více prodávat.

Cuketa „Diamant F1 – v roce 2020 podala tato odrůda celkem dobrý výsledek a máme ještě zbytky semínek, tak ji budeme pěstovat znovu. Je to hybridní odrůda, takže semínka jsou dražší a tento rok jsem je ani v obchodě neviděl.

Cuketa „Romanesco – tuto odrůdu jsem chtěl vyzkoušet hlavně kvůli údajné vhodnosti na sušení. Minulý rok ale semínka vůbec nevyklíčila, tak ji tento rok dávám další šanci.

Cuketa „Black beauty – semínka této odrůdy jsou pravidelně v nabídce Lidlu. V roce 2020 to byla pro nás asi nejlepší odrůda cuket. Tento rok mně při nákupu semínek překvapilo, že namísto pytlíku za 6 Kč je teď v pytlíku za 35 Kč. Semínek je tam snad ještě méně, než předtím. To už jsem se zamyslel nad tím, že se pokusíme získat vlastní semínka. Vzhledem k většímu počtu pěstovaných odrůd u cuket a nebezpečí křížení, budeme asi muset pár rostlin izolovat na chalupě a možná pro jistotu předpěstovat sazenice.

Cuketa „De Nice a fruit rond – osvědčená odrůda kulaté cukety, kterou pěstujeme už pár let. Semínka se zatím dají levně sehnat v Lidlu. V roce 2020 jsme je moc nejedli, ale zatím chceme ponechat aspoň jednu rostlinu a do budoucna uvidíme.

Patison „Sunburst F1 – odrůda patisonu, kterou taky pěstujeme v podstatě už od začátku pěstování. Nejlépe se ji dařilo první rok. Od té doby už to není taková sláva, ale stále se snažíme pěstovat aspoň dvě rostliny. Zatím se semínka dají koupit v Lidlu. Je to hybrid, takže jsou trochu dražší. Do budoucna uvidíme, jak to s patisony u nás bude.

Záhon 11
Okurky plánuji do budoucna pěstovat hlavně na chalupě, ale chceme zkoušet aspoň jeden záhon i na zahradě. Pro zahradu zůstaneme u odrůd, které jsou spíše polní.

Okurka „Dekan – původní semínka jsem získal na permaseminka.cz. Této odrůdě se u nás celkem dařilo a uchoval jsem i vlastní semínka. Protože jsme pěstovali více odrůd okurek, tak není jisté, jestli nebudeme mít nějaké křížence. Uvidíme nadcházející sezonu, jak se okurkám z ponechaných semínek povede a jestli budu zkoušet do budoucna obnovit osivo.

Okurka „Delikates – v minulém roce jsme měli mix tří odrůd semínek okurek z Lidlu, kde byla i tato odrůda. Z toho mixu se ji dařilo asi nejlépe a když jsem viděl v Lidlu pytlík semínek této odrůdy, rozhodl jsem se ji pro příští sezonu vyzkoušet. Navíc 40 semínek v pytlíku vyjde jenom na 6 Kč. Část vyseji a část si nechám, pokud by se tato odrůda osvědčila a chtěli jsme ji do budoucna mít čistou.

Okurka „Akito F1 – je to hybrid, což je v podstatě většina dnes nabízených odrůd okurek. Mně u této odrůdy zaujal popis, že je vhodná na pole. Semínka jsem koupil v Lidlu. Pytlík za 35 Kč a je tam 8 semínek. Docela rozdíl oproti předešlé odrůdě. Má to být odrůda s mohutnějšími rostlinami a vysokou úrodou. No uvidíme. U okurek bych rád měl vlastní semínka, ale protože i letos zkoušíme více odrůd, tak hybrid nevadí. I tak se zbytek odrůd může mezi sebou křížit.

Okurka „Ukrajinská – my jsme si ji nazvali ukrajinská, protože původní semínka k nám doputovala před více než dvaceti lety přes pár rodin z Ukrajiny. Prvotní zkušenost byla hodně dobrá. Vysévali jsme je na pole, kde okurky v pohodě rostly až do mrazů. Nezaznamenali jsme u nich žádné nemoci. Plodnost byla tak obrovská, že jsme je nestíhali jíst, ani zpracovávat a sekali jsme je slepicím, nebo prasatům. Navíc, i velké okurky, které byli spíše už jako cukety, nebyli vůbec kyselé, ani tvrdé. Měli hnědou slupku a byli celkem sladké. Po pár letech pěstování se ale asi zkřížili s jinými odrůdami a už to nebylo ono. Nějaká semínka jsme asi první rok pěstování zkoušeli vyséval u nás na zahradě, ale moc se jim nevedlo. Teď jsem při revizi semínek objevil v sáčku starší semínka, která jsme dostali od mámy před pár lety. Tak je zkusíme zase vysít.

Záhon 12 a 13
Červená řepa „Cylindra – osvědčená odrůda, která v poslední sezoně moc nevyšla. Myslím si ale, že velký podíl na tom měla ne moc kvalitní půda v záhonu. Semínka se zatím dají levně koupit v Lidlu, tak ji budeme zkoušet zase.

Červená řepa „Rote kugel 2 – v podstatě pro ní platí to samé, co pro předchozí odrůdu.

Červená řepa „Alexis – když jsem kupoval nějaká semínka na dobrasemena.cz, tak mně zaujala tato odrůda řepy. Proto jsem se rozhodl ji vyzkoušet nadcházející sezonu. Se dvěma předchozími odrůdami jsme celkem spokojeni, ale chci otestovat i něco nového.

Červená řepa „Červená kulatá – prakticky jenom zbytky semínek z minulého roku, kdy jsem dělali další výsevy a už jsem neměl původní semínka. Tyhle jsem myslím koupil v OBI.

Záhon 14
Petržel „Konika – v roce 2020 petržel moc nevyšla kvůli katastrofálnímu klíčení z prvního výsevu. Trochu to napravil druhý výsev ze semínek z jiného zdroje. Pro příští sezonu budeme zkoušet tuto odrůdu zase, ale semínka z více zdrojů.

Petržel „Alba – původně neplánovaná odrůda, kterou jsem narychlo zvolil pro druhý výsev v roce 2020. Osvědčila se, semínka nám zůstala, tak ji chci zkusit zase.

Pastinák „Kamo – stejnou odrůdu pěstujeme pár let a v poslední sezoně už byl výsledek takový, že jsem byl spokojený. Pastináku se na rozdíl od petržele dařilo na stejném záhonu dobře. I pro nadcházející sezonu jsme naplánovali pastinák na necelou půlku záhonu, ale do budoucna přemýšlím, že bych klidně této zelenině věnoval záhon celý.

Kopr – kopr jsme použili pro oddělení petržele a pastináku na stejném záhonu už minulý rok. To se ale kopru moc nedařilo. Důvody moc nevím. Něco málo jsme sklidili a nechali jsme si i semínka. Doma jsem při revizi našel další semínka z různých zdrojů, tak je v příští sezoně zase zkusíme vysít mezi petržel a pastinák.

Záhon 15
Hrášek „Oscar – jedna z odrůd hrášku, které se u nás v minulém roce celkem dařilo. Nějak se povedlo, že od této odrůdy máme nejvíc vlastního osiva. Proto pro příští sezonu věnujeme této odrůdě celý jeden záhon.

Záhon 16
Hrášek „Twinset – odrůda hrášku s největším výnosem v roce 2020. Nějak se nám nepovedlo nechat si dost vlastní sadby, tak bude tato odrůda sdílet záhon s dalšími dvěma novými odrůdami. S dostatkem vlastního osiva bychom asi oseli celý záhon.

Hrášek „Progress – pro nás nová odrůda. Zaujal mně popis u obchodníka dobrasemena.cz, tak jsem se rozhodl ji vyzkoušet.

Hrášek „Kleine Rheinländerin – když jsme dokupovali zbývající semínka v Lidlu, tak mně zaujala tato odrůda hrášku. Když už budeme zkoušet jednu novou odrůdu, tak proč nevyzkoušet i další, podle popisu zajímavou odrůdu.

Záhon 17 a 18
Mrkvi se u nás daří stále lépe. S úrodou v roce 2020 jsme u byli celkem spokojeni. Protože ale máme mrkev rádi a její spotřeba je u nás celkem vysoká, rozhodli jsme se pro příští sezonu vysít mrkev na dva záhony.

Mrkev „Katrin – u nás už osvědčená odrůda, kterou pěstujeme opakovaně. Zvolil jsem ji hlavně kvůli tvaru kořene, který je určený pro horší půdy. I když se u nás půda už zlepšuje, tak stále asi ještě nějakou chvíli u této odrůdy zůstaneme. Pro příští sezonu budeme vysévat semínka z vícero zdrojů, protože nám ještě nějaká zbyli z minulého roku.

Mrkev „Karotina – zbytky semínek z minulého roku. Odrůda nebyla nijak výrazná, ale chci dosít semínka. Je to ranější odrůda a možná se jí tento rok povede lépe.

Mrkev „Táborská žlutá – zaujal mně popis na stránkách dobrasemena.cz, kde jsem zabloudil, když jsem objednával jinou odrůdu. Až když dorazila semínka domů, tak jsem si všiml, že na pytlíku je tato odrůda označená jako krmní (pro dobytek). To vzbuzuje určitou nedůvěru, ale vůbec to nemusí znamenat, že nebude chutná i pro nás. Víc mi vadí to, že je osivo mořené. Vyzkoušíme a uvidíme.

Mrkev „Nantaise 2 – tuto odrůdu jsem v příští sezoně ani neplánoval pěstovat, ale manželka koupila semínka v Lidlu, protože jsem říkal, že nemáme dost osiva mrkve na dva záhony. Uvidíme, jak se ji povede.

Mrkev „Rote Riesen 2 – pro tuto odrůdu platí úplně to samé, co pro předchozí odrůdu.

Záhon 19
U ředkviček jsem se stejně jako u mrkve rozhodli pro dva záhony. Sice tolik ředkviček jenom pro sebe nepotřebujeme, ale možná se podaří něco prodat. Na každý ze dvou záhonů plánujeme dát jako první vlnu mix ředkviček a rokety. Ve druhé vlně po ředkvičkách přijde na záhon taky brukvovitá zelenina, ale tentokrát ta dlouhodobější, jako je např. zelí, nebo brokolice. Minulý rok jsme zkoušeli pěstovat ředkvičky celoročně, ale moc dobře to nedopadlo ani u odrůdy, která je prý určená na celoroční pěstování. Kvalitou to už nestálo za to. Proto v příští sezoně zkusíme tak dva výsevy ředkviček a pak by nastoupilo zelí a spol. Měli bychom to v pohodě stihnout.

Ředkvička „Viola – naše oblíbená odrůda, které se v roce 2020 moc nedařilo. Chceme ji ale pěstovat nadále. Nějaká semínka jsme si nechali i vlastní, ale pro jistotu jsem koupil pár pytlíku na semena.cz, kde je měli levněji, než jinde. Co je proto tento obchod dost netypické. Proč to ale nevyužít.

Ředkvička „Saxa 2 – už stálice u nás. Máme hodně vlastních semínek, ale pár pytlíku jsme koupili i v Lidlu, kde jsou za 6 Kč pytlík. Zatím levná a dostupná odrůda, které se u nás dobře daří.

Ředkvička „Slovana – tuto odrůdu jsem neplánoval pěstovat, ale dostali jsem ji jako dárek od dobrasemena.cz k nákupu jiných semínek. Už jsme ji zkoušeli asi dva roky zpátky a chuťově to byla jedna z těch lepších odrůd. Akorát je potřeba ji sklidit včas, protože jinak dost ztrácí na chuti.

Roketa „Wild rocket – roketu jsem původně neplánoval na žádný záhon. Protože ale máme pro ředkvičky až dva záhony, tak se na nich najde i trochu místa pro roketu. Je to stejná rodina jako ředkvičky a rychlosti růstu je podobná. Poslední dobu nemáme s roketou moc dobré výsledky, tak uvidíme nadcházející sezonu.

Kadeřávek „Halbhoner – odrůda, kterou jsme pěstovali již v minulém roce. Zůstali nám semínka, tak proč je nevyužít. V roce 2020 se kadeřávku moc nedařilo, ale asi hlavně díky mému experimentování. Proto snad bude příští sezona ten pravý test pro tuto odrůdu.

Kadeřávek „Červený – původní název odrůdy nevím protože jsme sazenice měli z farmářského trhu. Kadeřávku se dařilo u nás dobře, přezimoval, vykvetl a a udělal semínka, tak jsme si něco nasbírali. Nevím ale, jestli nám z těch semínek už něco někdy vyklíčilo. Chci to zkusit ještě naposledy tento rok. Pokud se to nepovede, tak semínka vyhodím.

Kadeřávek „Nero di Toscana – po této odrůdě jsme pokukovali už nějakou dobu. Viděl jsem ji v pár videích, kde si ji pěstitelé pochvalovali. Našel jsem ji v nabídce na dobrasemena.cz, tak jsem se ji konečně rozhodl vyzkoušet.

Růžičková kapusta „Cassiopeia – odrůdu jsme zkoušeli v roce 2020, ale nedopadla moc dobře. Zřejmě stejně jako kadeřávek doplatila na mé pokusy. Zůstali nám semínka, tak ji chci otestovat příští sezonu.

Brokolice „Calabrese – další z odrůd pěstovaných již minulý rok. Vyseli jsme ji do pařeniště, ale klíčení nebylo nejlepší. Zůstali nám jenom čtyři sazenice, které jsem přesadili na zahradu. Tam se jim nějak zvlášť dobře nedařilo a netvořili skoro žádné růžice. Poměrně brzy začali jít do květu. To ani nebyl suchý rok. Zůstali nám semínka, tak chci dát této odrůdě ještě jednu šanci.

Záhon 20
Ředkvička „Viola – viz. předchozí záhon.

Ředkvička „Saxa 2 – viz. předchozí záhon.

Ředkvička „Riesenbutter – odrůda, kterou manželka koupila v Lidlu při nákupu semínek odrůdy „Saxa 2“. Neplánoval jsem ji, ale přihodil jsem ji na záhon k jiným ředkvičkám. Vysejeme a uvidíme.

Ředkvička „Ostergruss Rosa – minulý rok jsme pěstovali mix tří odrůd ředkviček z jednoho pytlíku, který prodával Lidl. Ze tří odrůd se nám nejlíp osvědčila právě tato, tak ji chceme zkusit příští sezonu ve větším. Semínka jsem koupil na semena.cz.

Roketa „Wild rocket – viz. předchozí záhon.

Zelí „Pourovo – jedna z nejznámějších odrůd zelí na krouhání. Zkoušíme ji pěstovat už pár let a jsme celkem spokojeni. Semínka máme ještě z minulého roku a myslím, že jsme je nakupovali v OBI.

Zelí „Target F1 – odrůdu jsme zkoušeli v minulém roce. Vybral jsem ji hlavně proto, že jiné pozdní zelí v té době v nabídce nebylo. Zůstali nám semínka, tak je vysejeme tento rok.

Záhon 21
První z našich česnekových záhonů. Po dobrém výsledku naší staré odrůdy v roce 2020, jsme se rozhodli ji pro příští sezonu věnovat celý záhon.

Záhon 22
Náš druhý česnekový záhon pro příští sezonu, který bude trochu pokusní. Po testu deseti odrůd v roce 2020 jsme vybrali šest, kterým se podle nás dařilo nejlépe. Z těchto odrůd jsem si nechali sadbu a vysadili po tři řádky od odrůd „Záhorský 2“, „Bjetin“, „Havel“, „Vekan“ a „Ruský nepaličák“. Na zbytek záhonu jsme vysadili naši starou odrůdu, která dopadla snad nejlépe ze všech pěstovaných odrůd. Uvidíme, jak dopadne příští sezona, ale zase mám v plánu počet odrůd redukovat.

Záhon 23
Další dva záhony pro příští sezonu budou patři dýním. Stejně jako v roce 2020 jsem se rozhodl je rozdělit na dvě skupiny. Na jeden záhon dýně z rodiny tykve muškátové. Na druhý záhon dýně z rodiny tykve obrovské. Počet odrůd u dýní bych rád do budoucna redukoval. Ideálně asi na jednoho zástupce z každé rodiny. Taky bych ale rád otestoval i něco nového, takže uvidíme.

Tykev „Beja – tuto odrůdu budeme zkoušet už asi čtvrtý rok. Každým rokem je výsledek o něco lepší, ale už spíše jenom chci vyset zbytek semínek a pak tuto odrůdu pěstovat nebudeme. Jedině. Že by nám v roce 2021 překvapila tato odrůda tak moc, že bychom změnili náš názor na ni.
Tykev „Mini Musk“ – můj favorit mezi muškátovými (a ne jenom muškátovými) dýněmi v roce 2020. Rostla dobře, plodila taky dobře a chutná mi nejvíc ze všech dýní. Stejně jako předchozí odrůdu ji zkoušíme pěstovat už pár let a až v poslední sezoně se zadařilo. Semínka nám ještě zůstala a pro další pěstování bych měl rád i vlastní. Nejdřív ale musíme redukovat počet odrůd.

Tykev „Lunga di Napoli – zajímavá odrůda, kterou jsme dostali v minulém roce dárkem. Jinak bych si ji nevybral a nemáme ji v plánu pěstovat ani do budoucna. V příští sezoně akorát vysejeme zbytek semínek, co nám zůstala.

Tykev „Butternut – u této dýně jsme měli semínka z více zdrojů, ale všem se dařilo víceméně stejně (stejně špatně). Tyhle dýně u nás špatně zrají. Asi je pro ně moc krátká sezona. Takže jenom dosejeme zbytek semínek a pro další pěstování s ní asi nepočítáme.

Záhon 24
Tykev „Whangaparoa Crown – příjemné překvapení roku 2020 a manželčin favorit mezi dýněmi. Proto je jasný kandidát pro další sezonu. Jedinou nepříjemností je, že u obchodníka, kde jsme koupili semínka, již tento rok není tato odrůda dostupná. Pár semínek nám ještě zůstalo, takže asi zkusíme předpěstovat sazenice a vysadit je odděleně na chalupě (aspoň pár). Nebo se budeme spoléhat na to, že příští rok už budou semínka v obchodě dostupná. Protože chci mít vlastní semínka do všeho, tak je jasné, kterou volbu preferuji.

Tykev „Solor – odrůda dýně typu Hokkaido, o které jsem se až později dozvěděl, že je to asi hybrid. To je ale jedno, protože kdybych si měl vybral jenom jednu odrůdu z rodiny tykve obří, tato by to nebyla. Vysejeme zbytek semínek, co nám zůstal a do budoucna už asi tuto odrůdu pěstovat nebudeme.

Tykev „Hokkaido – klasické hokkaido, jak si ho lidi představí. Pozitivem je, že nám v roce 2020 hokkaido konečně pořádně zaplodilo. Není to špatná dýně, ale pokud bych si měl vybrat jenom jednu odrůdu, tak bych volil jinou. Zase vysejeme zbytek semínek a do budoucna asi pěstovat nebudeme. Snad jedině, kdyby byl o dýně velký zájem. Hokkaido pozná skoro každý, proto ho i nejvíc lidí chce. Dýně jiných tvarů a barev lidi nepoznají, tak jim často nedůvěřují. Zase ale s naší relativně malou zahradou nemám v plánu pěstovat ve velkém dýně k prodeji, takže uvidíme.

Tykev „Sweet meat Oregon homestead – novinka pro příští sezonu, o které jsem se dočetl hodně pozitivních věcí. Jsem zvědavý jak se ji bude u nás dařit. Trochu mám obavu, že i když bude dýně super v růstu i plodnosti, tak bude pro nás moc velká. Pro nás dva jsou dýně kolem 10 kg moc velké. Možná ale najdeme využití i pro takto velké dýně. Semínka jsem koupil na permaseminka.cz.

Záhon 25 až 28
Kukuřici mám v plánu už od samého začátku pěstování. Kromě ne moc vydařeného pokusu první rok pěstování, jsme se k ní nedostali. Celkem problém je taky sehnat nehybridní osivo. Pro příští sezonu jsem se ale rozhodl do toho konečně jít a na stránce permaseminka.cz jsem koupil 200 semen kukuřice nehybridní odrůdy „Tramunt“. Plánuji je vysít od čtyř záhonů po dva řádky v každém. Tak by kukuřice měla vytvořit jako kdyby jeden velký záhon, který by měl pomoct s opylením. Kukuřice se opyluje větrem a lépe to jde ve čtverci, než v pár dlouhých řádcích. Snad všechno dobře dopadne a budu mít dost osiva na další pěstování.

Záhon 29
Ještě před rokem jsem byl rozhodnutý, že rajčata budeme pěstovat už jenom na chalupě. Po zkušenostech v roce 2020 už o tom nejsem přesvědčen. Většinu odrůd na vlhkém pozemku zlikvidovala plíseň. Proto jsem se rozhodl hlavně keříkové odrůdy ještě zkusit pěstovat na sušší zahradě. Přece jenom, u keříkových odrůd, které se nevylamují, rostou blíž u půdy a jsou husté, je větší náchylnost na plíseň ve vlhkém prostředí chalupy. Na zahradě jsme doteď problémy s plísní moc neměli a pro keříková rajčata tam nemusíme dělat ani opory. Plánuji tam pěstovat hlavně odrůdy primárně určené pro kuchyňské zpracování, kterých je potřeba hodně. Dobré je, že jsou to hlavně keříkové odrůdy. Pro rok 2021 mám naplánované na zahradě dva záhony. Jeden bude hlavně pro odrůdy na kuchyňské zpracování, zatím co na druhém chci zkusit divoká rajčata.

Rajče „Denár – podle popisu je odrůda vhodná do suchých půd. Na chalupě se této odrůdě nedařilo. Uvidíme, co předvede na zahradě.

Rajče „Hana – i na chalupě jeden z mých favoritů, ale plíseň ji zlikvidovala. Možná na zahradě to bude jiné. Dávám této odrůdě ještě šanci.

Rajče „Marmande – tuto odrůdu pěstujeme od prvního roku a chuťově je to jeden z mých favoritů. Chalupa ale této odrůdě taky neprospěla, takže ji chci zase zkusit na zahradě. Současně bych ale rád odrůdu oživil, takže jsem koupil nová semínka z vícero zdrojů.

Rajče „Orbit – parádní růst a násada plodů i na chalupě, ale pak přišla plíseň. Snad to na zahradě bude lepší.

Rajče „Pavlína – pro mě nová odrůda, kterou jsem si vybral hlavně kvůli velkých plodům steakového typu. Měli by jí vyhovovat sušší půdy, ale současně by asi preferovala teplejší polohy. To první by na zahradě být mělo, to druhé ne. Uvidíme, jak se s tím tato odrůda popere.

Rajče „Šejk – odrůda, kterou taky pěstujeme více let. Výsledky jsou rozporuplné, ale ještě ji chci dát poslední šanci. Semínka už máme jenom vlastní a nová kupovat nechci. Buď to dopadne, nebo ne. Není to jediná odrůda určená pro kuchyňské zpracování, kterou můžeme pěstovat.

Záhon 30
Rajče „Divoké žluté – divoká rajčata jsme pěstovali v roce 2018 a už jsme neměl v plánu v tom pokračovat. V roce 2020 se ale zase objevili na záhonech, dařilo se jim, tak jsem se rozhodl si nechat semínka a dát této odrůdě ještě šanci. Stále si nejsem jistý, jestli má smysl toto rajče pěstovat. Uvidíme, co si o tom budu myslel za rok.

Rajče „Humboldtovo – odrůda, která sice taky patří mezi divoká rajčata, ale plody by měli být podstatně větší. Semínka mám z obchodu chilli-seminka.cz.

Rajče „Siberian – jediná nedivoká odrůda na tomto záhonu. Jinde už na ni nevyšlo místo. Na chalupě nedopadla dobře, ale rok předtím na zahradě ano. Takže to zkusíme na zahradě zase. Protože by to měla být chladu odolná odrůda, chci zkusit i experiment s přímým výsevem. Semínka mám vlastní, tak doufám, že už nejsou zkřížená, nebo moc zdegenerovaná.

Záhon 31
Fazole na zelené lusky nedopadli v roce 2020 dobře. Popravdě dopadli katastrofálně, že jsem po sezoně neměl skoro ani osivo na další rok. Zase je to příležitost otestovat nové odrůdy, čeho jsem využil. Při nákupu na dobrasemena.cz jsem se zaměřil i na keříčkový fazol na lusky a vybral odrůdy „Delinel“, „Fleuret“, „Purple Teepee“ a „Sonesta“. Z osiva pro rok 2020 nám zůstalo pár semínek odrůd „Dubbele witte“ a „Saxa“. Taky doufám, že se mi podaří od kolegyně získat semínka odrůdy „Satelit“. Pár jsem ji dal na zkoušku a jí se na rozdíl ode mě dařilo. Snad bude mít pár semínek této odrůdy na obnovení osiva, protože v obchodě je tato odrůda nedostupná.

Záhon 32 až 34
Další fazolové záhony, tentokrát pro fazole na suché zrno. Tomuto druhů fazolí se dařilo v roce 2020 celkem dobře, takže máme dostatek vlastních semínek pro příští sezonu. Žádná nová semínka jsem už nekupoval, protože i těch vlastních máme více než dost. Naplánováno máme pěstovat fazoli „Andělská“, „Bílá“, „Černá“, „Mix“ a „Žlutá“. Všechno to jsou naše pracovní názvy, protože ani jednu z těchto odrůd nemáme z obchodu.

Záhon 35 až 37
Tyto záhony zůstávají zatím volné. Ono to v podstatě ještě ani nejsou záhony, jenom plocha přikrytá silážní plachtou, kde plánujeme pěstovat. Protože se mi vůbec nechce rýt, tak mám v plánu vytyčit záhony, půdu jenom nakypřit vidlemi a vysít zelené hnojení. Pokud to ale nestihneme, tak plocha asi zůstane i nadále zakrytá silážní plachtou.

Záhon 38 – 41
Stále to nejsou klasické záhony, ale jenom plocha přikrytá plachtou. To ale nevadí, protože tam máme v plánu pěstovat brambory v seně. Pro jistotu položíme na povrch půdy králičí pletivo, na to trochu kompostu, nebo sena, vysadíme brambory a zahrneme senem. Další rok už by mohl být po bramborách připravený záhon. V plánu máme pěstovat brambory z vlastní sadby. Brambory uložené na chalupě zatím vypadají dobře a do doby výsadby by měli vydržet. Vysadit chceme obě odrůdy pěstované v roce 2020, to znamená odrůdy „Rosara“ i „Esmee“. Chceme ale otestovat i nějakou novou odrůdu, proto jsem koupil sadbu odrůdy „Adéla“.

Záhon 42
Ještě dva týdny zpátky jsem měl v tomto záhonu plán vysadit brambory. Tím pádem by byli záhony posunuty o jeden směrem ke konci a měli bychom o jeden prázdný záhon navíc. Při objednávání sadby brambor jsem si ale vzpomněl, že už od prvního roku chci pěstovat topinambury a zatím to nevyšlo. Hned jsem objednal sadbu a pak přemýšlel, kde je budeme pěstovat, když záhony jsou už naplánované. Něco zkusíme asi mimo záhon v květinovém pásu. Chci ale zkusit pěstovat topinambury v seně, stejně jako brambory. Topinambury je možné vysadit o dost dříve jako brambory, protože hlízy jsou hodně mrazuvzdorné. Stačilo tedy posunout bramborové záhony o jedno místo na prázdné záhony a hned se nám uvolnil jeden krajní záhon. Ten odkryjeme jako jeden z prvních tento rok. Zatím ale ještě nedorazila sadba topinambur a počasí venku taky nevypadá na nějaké brzké zahradničení.

Záhonem s topinambury jsme ukončili záhony na zahradě. Od minulého roku už ale pěstujeme i na druhém pozemku u chalupy. Tam máme zatím jenom pár záhonů. Pokud to budeme stíhat, tak už tento rok přidáme pár dalších. Protože je předpoklad, že budeme na chalupě do budoucna trávit více času, rád bych tam pěstovat hlavně zeleninu, která potřebuje častější péči. V devíti hlavních velkých záhonech mám v plánu rotovat po třech záhonech rajčata, okurky (+ ačokču) a fazoli (+ hrách). Rok 2020 co se týká rajčat moc nevyšel. Chci ale trochu změnit pěstování a hledat odrůdy, které budou prosperovat i na chalupě. Nejraději bych byl, kdyby to byly tyčkové odrůdy pro nás na jídlo. Menší záhony máme spíše na bylinky a testování. Jejich osazení mám zatím naplánováno jenom přibližně.

Záhon 1
První záhon s rajčaty je hlavně pokusný. Je tady nejvíc nových odrůd.

Alaska – pro nás nová odrůda. Stále chci zkoušet chladu odolnější ranější odrůdy, a tohle je jedna z nich. Možná zkusím i přímý výsev na pokusný záhon. Zakoupeno na chilli-seminka.cz.

Banana Legs – pro nás nová odrůda. Ve vícero ruských videích o rajčatech tuto odrůdu opěvovali, tak ji chci zkusit. Naše podmínky by ji měli vyhovovat. Zakoupeno na chilli-seminka.cz.

Dwarf shadow boxing – odrůda, která se nám celkem osvědčila v roce 2020. Chceme ji zkusit i v příští sezoně. Semínka jsme si nechali vlastní. Jinak jsem ji viděl jenom na neoseeds.cz, ale tam jsme tento rok nenakupovali.

Glacier – platí pro ní to samé, co pro odrůdu Alaska.

Sibirsky skorospelyi – tuto odrůdu jsem zkoušel v roce 2020 a nevypadala špatně, i když ji na konci zničila plíseň. Chci ji dát šanci ještě v tomto roce. Semínka jsme minulý rok koupili na chilli-seminka.cz a pár nám jich ještě zůstalo. Druhý pytlík semínek jsme dostali jako dárek od stejného obchodu při objednávání semínek tento rok. Vyzkouším pár semínek z každého pytlíku. Tuto odrůdu možná taky zkusím pro přímý výsev.

Skvrnitý Řiman – pro nás nová odrůda, na kterou jsem četl chválu u více pěstitelů. Proto ji chci tento rok zkusit. Zakoupeno na chilli-seminka.cz.

Záhon 2
Druhý záhon s rajčaty by měla být naše „jistota“ a hlavní produkční záhon s rajčaty. Tohle bych chtěl držet i do budoucna. Dvě, maximálně tři osvědčené odrůdy a od každé více rostlin.

Indigo apple – tato odrůda se nám celkem osvědčila v roce 2020. Nechali jsme si vlastní semínka. Původní semínka jsme měli z neoseeds.cz, tak jsem pro porovnání a oživení koupil ještě jeden pytlík nových semínek na chilli-seminka.cz.

Moneymaker – v roce 2020 jsme měli poměrně dobrou zkušenost se samovýsevem rajčat na zahradě. Nejlépe se dařilo odrůdě s klasickými kulatými červenými plody. Na 90 % jsem si jistý, že je to odrůda „Moneymaker“. Z nejhezčích plodů jsme si vzali semínka, že tuto odrůdu zkusíme pěstovat v nadcházející sezoně. Abych měl porovnání a případně odrůdu oživil, tak jsem koupil v Lidlu pytlík semínek odrůdy „Moneymaker“. Vysejeme semínka z obou zdrojů a můžeme porovnávat.

Toro F1 – v roce 2020 jsme zkoušeli dvě hybridní odrůdy a toto je jedna z nich. Celkem se nám osvědčila a zbyly nám ještě semínka, tak je chci vysít i tento rok. Jestli ji budeme pěstovat i dále, to se ještě uvidí.

Záhon 3
Třetí záhon s rajčaty je záhon pro manželku s jejími oblíbenými cherry odrůdami. Můj přídavek na záhon je jedna nová cherry odrůda na testování. Tohle „pravidlo“ bych chtěl dodržet i do budoucna.

Black cherry – odrůda, kterou pěstujeme od prvního roku. Kromě roku 2020 podávala dobré výsledky a patří k naším nejoblíbenějším odrůdám. Chceme ji oživit, proto kromě našich vlastních semínek jsem koupil po pytlíku semínek z permaseminka.cz a z obchodu chilli-seminka.cz.

Gardener’s delight – odrůda, kterou jsem zkoušeli v roce 2020 a celkem se mi líbila. Kdyby ji nezničila plíseň, tak to mohla být jedna z nejlepších odrůd v minulém roce. Zbyly nám původní semínka, které jsem nakoupil na neosseds.cz. Abych měl porovnání, tak jsem koupil další pytlík na permaseminka.cz.

Goldkrone – další naše oblíbená odrůda, kterou už pár let pěstujeme. V roce 2020 taky nevyšla a pro další sezonu jsem se ji rozhodl oživit. Kromě našich vlastních semínek budeme vysévat i semínka zakoupená na permaseminka.cz.

Ildi – pro nás nová odrůda, dost oblíbená mezi pěstiteli. Každý vyzdvihuje její obrovskou plodnost, tak uvidíme, jak si povede v našich podmínkách. Semínka jsem koupil na chilli-seminka.cz.

Sungold F1 – druhý hybrid pěstovaný v roce 2020. Určitě to byla jedna z těch lepších odrůd. Cílené pěstování do budoucna zatím neplánujeme. Je to hybrid a semínka v obchodech jsou pro mě moc drahá. Zůstali nám tři semínka z původního pytlíku, tak je tento rok chci ještě vysít.

Záhon 4
Okurka „Vert petit de Paris – tuto odrůdu jsme pěstovali dva roky a podávala celkem dobré výsledky. Je to odrůda s menšími plody hlavně pro nakládání, tak ji chceme zkusit pěstovat na chalupě u opory. Původní semínka jsme měli z Lidlu, kde jsem tento rok zakoupil pytlík nových semínek.

Okurka „Mezzo Lungo market-more – odrůda pěstovaná minulý rok, kde dopadla špatně. Zůstalo nám pár semínek z původního pytlíku, tak je chci zkusit vysít na chalupě.

Okurka „Verde Foggiano – platí to samé, co pro předchozí odrůdu.

Záhon 5
Skoro kopie záhonu s okurkami na zahradě. Rozdíl je v tom, že na chalupě budeme pěstovat vertikálně a vynechali jsme odrůdu „Ukrajinské okurky“. Takže odrůdy okurek pro tento záhon budou „Dekan“, „Delikates“, „Akito F1“. Popisy jsou u okurkového záhonu na zahradě.

Záhon 6
Třetí původně plánovaný okurkový záhon chceme věnovat ačokči. V roce 2020 se jí u nás celkem dařilo. Pro další sezonu jsme si nechali vlastní semínka a pro oživení jsem koupil pytlík semínek na permaseminka.cz. Kromě „klasické“ ačokči chceme tento rok zkusit pěstovat i její větší variantu, kterou na dobrasemena.cz nazvali „Adéla XXL“. Tam jsem koupil i semínka.

Záhon 7
Dřeňový hrách nižšího vzrůstu pěstujeme na zahradě. Na chalupě chci zkusit cukrový hrách vyššího vzrůstu, abychom využili postavení opory. Původně jsem chtěl odrůdu „Oregon giant“, ale v obchodě permaseminka.cz byl právě nedostupný. Proto jsem v Lidlu koupil běžnou odrůdu „Oregon sugar pod“, ze které byla vyšlechtěná i odrůda „Oregon giant“. Tu se mi možná podaří vyzkoušet další sezonu. Odrůdu „Oregon sugar pod“ jsme už na zahradě zkoušeli, ale moc se jí nedařilo. Uvidíme, jak si povede na chalupě u opory.

Záhon 8
Fazol lusky „Monte Bello – pro nás nová odrůda popínavé fazole na lusky. Chtěl jsem pro tento rok zkusit nějakou novou odrůdu a tato mně na dobraseminka.cz zaujala.

Fazol lusky „Neckarkönigin – naše osvědčená odrůda, kterou pěstujeme už pár let. V roce 2020 nám na chalupě vůbec nevyklíčila, tak uvidíme tento rok. Semínka máme vlastní.

Fazol lusky „Supermarconi S. B. – zbytek semínek zakoupených v minulém roce na neoseeds.cz. Zkoušeli jsem výsev na chalupu k plotu, ale stejně jako jiné popínavé fazole nevyklíčila. Zbytek semínek chceme vysít tento rok.

Záhon 9
Fazol zrno „Borlotto de Vigevano – odrůda, kterou jsme už nějakou dobu pěstovali na zahradě. Celkem se nám líbila, tak jsme si nechali semínka. Minulý rok na chalupě nevyklíčila, tak to zkusíme tento. Je to fazol na suché zrno, který moc na chalupě pěstovat nechci. Tento rok to spíše bude pokus a aby na záhoně něco bylo. Do budoucna uvidíme. Semínka máme stále vlastní.

Fazol zrno „Scarlet runner – fazol šarlatový jsme už taky na zahradě pěstovali. Přišel nám ale spíše jako okrasní, než na produkci lusků. Pro rok 2020 jsem v Lidlu koupil pár pytlíku semínek a měl jsem v plánu zkusit na zahradě polykulturu tři sestry. To nevyšlo, takže semínka nám zůstala. Chci zkusit výsev tento rok na chalupě, jak se tam této odrůdě povede.

Malé záhony na chalupě přesně naplánované nemám. Zatím je jich sedm a na dvou z nich máme šťovík a listovou petržel, které tam plánujeme pěstovat minimálně i tento rok. Měli by v pohodě přezimovat. Na jeden záhon jsem na podzim pokusně vysel mrkev a petržel, protože jsem chtěl vyzkoušet podzimní výsevy kořenové zeleniny na chalupě. Na jeden záhon manželka vysadila pár stroužků česneku „Ruský nepaličák“ (pracovní název). Nevím přesně kde, ale měl by to být jenom jeden řádek ve středu záhonu, takže po bocích by mělo jít později vysadit i něco dalšího. Kde česnek je, zjistíme na jaře, když vyrazí z půdy. Dále vypíšu jenom seznam toho, co bych rád pěstoval na chalupě v tomto roce. Můj plán taky závisí na tom, jestli se nám podaří připravit nové záhony na chalupě, protože na těch pár malých všechno rozhodně nenacpu. Taky je možné, že něco z toho skončí i na zahradě, kde máme pár volných záhonů. Takže následuje seznam toho, co bych ještě rád pěstoval na chalupě.

Rajče „Diana – pro nás nová odrůda. Keříkové rajče menšího vzrůstu s kratšími výhony. Odrůda by měla být odolnější chladu a vhodná do vlhčích půd. To je přesně náš pozemek na chalupě. Jedna pěstitelka v Rusku má tuto odrůdu jako svoji nejoblíbenější. Chci ji zkusit u nás na jednom malém záhonu.

Paprika „Granova – naše osvědčená odrůda, které v roce 2020 nevyšla kvůli mojí chybě. Do budoucna bych rád papriky pěstoval na chalupě. Pro tento rok je plánuji na místo, které je zatím přikryté plachtou. Snad se nám povede tam udělat záhony.

Paprika „Rubinova – platí to samé, co pro předchozí odrůdu

Paprika bílo-žlutá zeleninová – chci zkusit nějakou novou odrůdu a tato mně zaujala popisem na chilli-seminka.cz, kde jsem i koupil semínka. Tato odrůda by měla sdílet záhon se dvěma předešlýma odrůdama.

Salát „Australiche gele – pro tento rok jsem na zahradě nenaplánoval žádný záhon pro saláty. Pro nás je jeden záhon moc a odbyt zatím nemáme. Mám v plánu využít jeden menší záhon, který by měl pro naší spotřebu v pohodě stačit. Odrůdu zatím máme jenom tuto jednu, která mi chutná. Pytlík se semínky jsem koupil v Lidlu za 6 Kč.

Mangold – po jednom celém záhonu v roce 2019, kdy jsme nevěděli co s ním, jsme ho v roce 2020 dost redukovali. Pěstovali jsme jenom odrůdu „Lucullus“, protože špenátovou odrůdu „Gator“ jsem nesehnal. Odrůda „Lucullus“ je sice skvělá na blanšírování, ale čerstvá přímo na saláty se moc nehodí. Není tak chutná a pálí mně pak v hrdle. Tento rok jsem už sehnal odrůdu „Gator“ na dobrasemena.cz a chtěl bych ji vysít jako náhradu za salát v období, kdy salát nebude už k dispozici. Jeden malý záhon by asi stačil, ale těch se mi zoufale nedostává, tak uvidíme. Kromě toho máme i semínka odrůdy „Ampera F1“ a vlastní semínka různých, do teď pěstovaných odrůd. Jestli je vysejeme, to ještě nevím. Možná nebude kde.

Sléz kučeravý – tuto rostlinu jsem už zkoušel, ale sazeničky jsem zničil v chladě a vlhku na chalupě. Tento rok chci udělat druhý pokus. Podle popisu by to mohla být pro nás zajímavá rostlina, množící se samovýsevem. Rád bych našel místo aspoň pro pár rostlin. Semínka mám z permaseminka.cz.

Kavkazský špenát – stejný příběh jako u předešlé rostliny. Akorát pro kavkazský špenát není potřeba záhon, jenom mu musím najít vhodné místo někde ve stínu u opory. Měla by to být trvalka. Semínka jsem koupil na permaseminka.cz.

Vytrvalý pórek „Zelenomodrý grex – další zajímavá zelenina z obchodu permaseminka.cz. Chci předpěstovat sazenice a dát je na jeden malý záhon jako zkoušku. Možná později bych zkusil pár rostlin i někde mezi stromy a keře.

Portulák zimní – inspiraci jsem získal ve videu jedné pěstitelky žijící v Holandsku (i když je to Češka). Portulák by měl v pohodě zvládat zimu a množit se samovýsevem. Pěstovala ho na záhonu spolu s pórkem, jako živý mulč. To bych chtěl zkusit i já, akorát bych použil trvalý pórek popsaný výše. Mezi to bych pak vysel portulák a mohl by z toho být trvalý záhon se dvěma druhy zeleniny. Je to test, tak uvidíme, jak to dopadne. Semínka jsem koupil na semena.cz.

Reveň-rebarbora „Victoria – rebarboru jsem zkoušel pěstovat už několikrát ze semínek a vysadil jsem i dvě sazenice na zahradu. Moc se jí ale na slunci v chudé půdě nedařilo. Dílo dokonali hlodavci. Chci zkusit předpěstovat vlastní sazenice a vysadit je nějak rozumně po pozemku chalupy mezi stromy. Semínka mám z permaseminka.cz a taky pár vlastních ze zahrady, než rostliny zničili hlodavci.

Trvalá cibule – minulý rok se mi podařilo získat pár semínek ze dvou rostlin trvalé cibule, co rostou u nás na bylinkové spirále. Rád bych je předpěstoval a vysadil na vhodné místa po pozemku chalupy.

Konopí – minulý rok jsem si sehnal semínka konopí odrůdy „CBD Medik“. Má nízký obsah THC a pěstování by mělo být v pohodě. Semínka jsem vyséval do jednoho malého záhonu na chalupě. Nic nevyklíčilo, ale zůstali mi semínka, tak chci zkusit tento rok předpěstovat sazenice.

Jak můžete vidět, tak plánů co pěstovat mám hodně. Uvidíme, jak to tento rok vyjde. Byl bych rád, kdyby se všechno podařilo vysít a vysadit, ale ne za každou cenu. Musím se držet pravidla, že méně je někdy více.

9 thoughts on “Semínka 2021

 • 21.02.2021, 20:14 ()
  Permalink

  Zkušenost s prodejci osiv mám obdobnou – chili-seminka.cz OK, neoseeds ode zdi ke zdi; něco vzejde krásně, něco nic moc, ale vybrat pár reprezentativních rostlin se dá, něco katastrofa. Zásadně od nich vysívám dvakrát tolik semínek, aby se zvýšila šance, že budu mít dostatečný počet zdravých a prosperujících rostlin. Dobrasemena, Semo, Moravoseed a Papriky Libera mají také vysoký standard. Nedá se očekávat, že vzejde všechno a všemu se bude dařit, ale obecně mají dobré odrůdy a kvalitní osiva.
  Fazolky Delinel pěstujeme pravidelně, jsme s nimi spokojení. Snad se jim bude dařit u Vás taky tak.
  Osivo bobu vede značka Osiva Moravia. Nemají tam uvedenou odrůdu. Opět poštovné za stovku, ale kupodivu jsem je našla ve dvou naprosto průměrných obchodech s osivy. Taky lze zkusit domluvit zaslání jednoho dvou balíčků jako dopis a ne jako balíček; např. dobrasemena mi v tomto vyšla vstříc, nicméně je pravda, že jsem tam objednávala méně objemná semena (a boby ani nemají). Zmíněné boby mám, jsou tmavší než na Vaší fotce. Jeden bob jsem vysela do sadbovače na okno; jednak jsem zvědavá, jak rostlina bude vypadat, jednak chci vědět, jestli vyklíčí, když je tak tmavý.
  Tu žlutou mrkev jsme taky měli – chutná trochu méně sladce, snad že je méně šťavnatá, ale jinak je to mrkev jako každá jiná. Rozhodně nebyla tak žlutá, jak je na obrázku, byla skoro oranžová. Takže se tím zařazením mezi krmné mrkve nenechte rozházet.
  Zprávy od Vás je radost číst. Neustále se pouštíte do něčeho nového, ať to jsou pěstované druhy, odrůdy, způsoby či místa pěstování. Přeji Vám mnoho úspěchů.

  • 21.02.2021, 20:46 ()
   Permalink

   Děkuji za komentář i za přání. Taky přeji hodně úspěchu. Za chvíli nám to konečně zase začne. I když někdo už vyséval. Já asi budu vysévat za 2 týdny. Pak budou i pravidelné nové články.

 • 02.03.2021, 16:40 ()
  Permalink

  Tak bob vyklíčil. 🙂 Vypadá to, že boby z Osiva Moravia jsou zdravé a v pořádku, i když jsou takové hnědé.

  • 04.03.2021, 12:04 ()
   Permalink

   Tak to je super :). Vysévala jste je přímo na záhon, nebo předpěstovala? Nebo někde ve skleníku?

 • 05.03.2021, 16:44 ()
  Permalink

  Jak jsem psala, zkusmo jsem zasela jeden bob do sadbovače za okno. Chtěla jsem zkusit, jestli má vůbec cenu ta semena strkat do země, jsou opravdu tmavá. Myslela jsem, že jsou třeba nějak poškozená – na obale je fotka světlunce zelených, ale v balíčku jsou hnědá skoro jak mléčná čokoláda. Ale vypadá, že se má k světu a mezi mochyněmi se mu líbí. Je to moje bobová premiéra. Doufám, že chvíli v tom sadbovači vydrží, přesadit do většího květináče ho budu moci až tak za týden. Říkám mu originálně Bob. Když je zatím jedináček, tak si zaslouží pojmenování. 🙂

  • 05.03.2021, 19:38 ()
   Permalink

   Si nějak matně vzpomínám, že v originálním pytlíku z Lidlu byla taky nějaká semínka hnědé barvy a zbytek zelené. Já jsem je ale vyséval vždy přímo na záhon, takže nevím, která jak klíčila. Minulý rok všechna semínka z vlastní sklizně byla zelená. Je dobré vědět, že v pohodě klíčí i ty hnědé barvy. Možná to je nějaká mutace, nebo vliv podmínek při pěstování. Ještě jsem o tom nikde nečetl, tak nevím. Bob je fajn, u nás mi nepřišlo, že by něčím trpěl. Celkem zvládá i chlad, takže když bude rozumnější počasí, může jít klidně ven. Bob roste celkem pomalu, takže by v tom sadbovači měl v pohodě ještě nějaký čas vydržet. Jinak poprvé jsem na pěstování bobu narazil v nějakém videu ohlědně permakultury, kde bob hojně využívají na osazení svejlu jako rostlinu fixující dusík. To byli hlavně videa z Ameriky. V Česku bob pěstují asi hlavně jako krmivo pro dobytek. My ho zkoušíme pěstovat na jídlo :).

 • 05.04.2021, 19:38 ()
  Permalink

  Tak Bob kvete. Měří asi 25 cm a tváří se spokojeně. 🙂 Nevětví. Má krásné něžné květy, celé bílé s černošedými skvrnkami, a má jich přehršel. Skoro jak okrasná kytka. Opravdu mě to překvapilo. Zajímavá rostlinka.
  Už se ho chystám vypakovat ven, ale stále nemám připravený záhonek; vzhledem k tomu, že netuším, jak moc vyroste (na obalu to uvedené není a není tam ani odrůda, že by se to dalo zjistit), ho nechci jen tak někam šupnout. Musí jít na naplánované místo.
  Já nevím, co s úrodou budu dělat. Teoreticky to mám nastudované, je to vlastně skoro jako fazolový lusk – dá se sklidit na suché zrno nebo v mléčné zralosti na celé lusky. Ale v praxi netuším, co s tím budu dělat a jestli mi to bude chutnat; ale tak balení 15 semen stálo 14 Kč a zkusit se má všechno. I kdyby se úroda k ničemu nehodila, dá se rostlinka použít. Když budou rostliny vyšší, budu je používat spolu s topinamburami, kukuřicí a slunečnicemi jako větrolam a pastvu pro čmeláky a včely. Ty taky pěstujeme spíš pro radost a jako krmivo pro zvěř než pro naši konzumaci.
  Opravdu děkuji za tuto Vaši stránku; člověk si tu rozšíří obzory. Bez Vás by mě nikdy nenapadlo pěstovat zrovna boby. 🙂

  • 06.04.2021, 15:12 ()
   Permalink

   Jsem rád, že se bobu tak daří. Je to vděčná rostlina. U nás dorostla tak max do jednoho metru, ani ne. Na záhon je dávám do řádků asi 20 cm od sebe, řádky cca 30 cm od sebe. Jak jste psala, tak se nevětví a nezabere moc místa. My jsme zatím konzumovali jenom suchá zrna (po uvaření). I když jsou zrna větší jako u fazole, tak stačí kratší čas na přípravu (vaření). Chuťově mi bob přijde více aromatický než fazole. Má takovou intenzivnější chuť, která mi připomíná hovězí maso. To jsem už ale několik let nejedl, tak nevím, jestli je to dobré přirovnání. Posledně jsme z bobu dělali zeleninový guláš a předtím polévku. Tento rok možná zkusíme i zelené lusky. Mně osobně více chutná fazole, bob je na mně moc aromatický. Manželce ale více chutná právě bob a fazoli moc nemusí. Výhodu bobu vidím v tom, že je více odolný vůči chladu a dá se pěstovat i tehdy, kdy fazoli ještě, nebo už nelze, pěstovat. Kdyby nebylo omezení cestování, tak už mám bob dávno vysetý.
   Já děkuji za Vaše komentáře. Je to pro mně další motivace pokračovat v psaní. Jsem rád že se články líbí a že slouží svému účelu – motivovat. Už aby omezení skončila a mohla začít normální pěstitelská sezona.

 • 15.04.2021, 22:28 ()
  Permalink

  Díky za povídání a přeju, ať rostou!

Komentáře nejsou povoleny.