Rozhodnutí založit a psát tento blog vzniklo už v době, kdy jsem kupoval pozemek na moji vysněnou zahradu a začal plánovat co, jak a kde pěstovat. Nakonec trvalo ale ještě další dva roky, než jsem se k tomu dokopal. Stále jsem nacházel něco „důležitějšího“, co jsem chtěl dělat. Většinou šlo o rozvržení pozemku a studium metod pěstování.

Rád o pěstování čtu, rád o pěstování mluvím a rád se nechám inspirovat. V dnešní době máme díky internetu přístup k tolika informacím, že to nemáme šanci všechno projít ani za několik životů. Je to něco úžasného. Fakt je ale ten, že všechny tyto informace bychom neměli brát jako něco daného, nějaké univerzální pravdy, ale měli bychom se nad tím, co čteme a na co díváme zamyslet a ještě lepší je si to ověřit v praxi.

Proto ani to co budu psát já, neberte jako nějaké návody, jak přesně co dělat. Budu psát o tom, jak to dělám, proč to dělám, proč jsem to přestal dělat a co a proč plánuju dělat dál. Protože se ale neustále vzdělávám v oblastech pěstování, může se můj pohled na problematiku pěstování v průběhu času měnit. Je to ale úplně v pořádku, protože neexistuje nic, jako je konečné (absolutní) poznání. Mně se právě tohle líbí, že stále můžeme studovat nové věci a ověřovat si je v praxi. Nejhorší je právě ustrnout na místě a setrvávat neustále v určitých dogmatech. Právě schopnost si připustit, že všechno se neustále mění a my se musíme tomu přizpůsobit, je to, co nás posouvá vpřed.

Prvním cílem, který mám s tímto blogem, je sepsat zkušenosti, které jsem získal za poslední dva roky pěstování. Chápu trochu jako nevýhodu to, že si možná nebudu všechno pamatovat, nebo bude můj pohled zkreslený časem, který uplynul. Na druhé straně ten časový odstup umožňuje se na mnoho věcí podívat jinak, co je vždy k užitku.

Chci přidávat k článkům i fotky ze zahrady. Ze začátku v první vlně nadšení jsem ale fotil dost živelně, bez ohledu na to, co budu psát. Takže fotek je sice hodně, ale ne všechny se ke článkům hodí. Proto se budu snažit k těm starším článkům dát nějaké fotky, i když asi se to nepovede u každého. K těm novým, v „reálném čase“ psaným článkům se budu snažit přidávat fotky hned.

Po tom, co se dostanu se psaním až do současnosti, bych rád přidával nové články tak dlouho, jak budu mít chuť a motivaci. Rád si o pěstování povídám, klidně i několik hodin. Ochotných posluchačů, nebo diskutérů, kteří by to vydrželi, ale zase kolem sebe moc nemám. Takže se můžu „vykecat“ aspoň touto formou. Taky jsem byl požádán pár lidmi ze svého okolí, abych sepsal svoje zkušenosti z pěstování, takže snad budou spokojeni i oni.

Já jsem načerpal za ty léta studia pěstování hodně informací právě od lidí, kteří se je rozhodli předávat nějakou formou dál. Díky tomu že se tak rozhodli, tak jsem změnil svůj život a mám pozemek, kde se snažím vytvořit něco smysluplného. Jako bonus k tomu mám po většinu roku k dispozici hromadu chutné zeleniny a ovoce.

Sdílení informací je hodně důležité. Právě to, že informace sdílíme, nám umožňuje se posouvat rychleji dopředu. Ve většině případů je výhodnější pro lidi spolupracovat, než jít sám za sebe. Sdílení informací je právě hezkou formou spolupráce, protože může obohatit každou stranu, tu co informace šíří, i tu, co je přijímá. Více lidí znamená více pohledů na problém a větší šanci na lepší řešení. Doufám, že taky svou troškou k tomu přispěji.

Ján Greguš (kontakt v patičce)