Rajčata 2020 – 1. část

Po hubenějším, co se týká počtu odrůd, roce 2019, jsem v roce 2020 zase mírně ulítl. Po dvou ne moc dobrých sezónách na zahradě, jsem se rozhodl přesunout pěstování rajčat na chalupu. To otevřelo úplně nové možnosti. Pro rajčata jsem naplánoval devět záhonů o délce 7 m. Vzhledem k šířce záhonů 0,7 m to ale nebudou dvě řady rajčat na záhon, jako na zahradě, ale jenom jedna. Víc záhonů pro rajčata znamená více pěstovaných rostlin a taky více odrůd. Začala jedna z pro mě nejzábavnějších částí pěstování, a to plánování a výběr odrůd. U rajčat je fakt z čeho vybírat, a to i pokud zůstanete jenom u českých semenářských obchodů.

U plánovaní počtu odrůd a rostlin mně stejně jako doposud, nejvíc omezila velikost místa pro předpěstování sazenic. To jsou v mém případě dva parapety v bytě v Praze. Pár rostlin v případě nouze mohlo jít pod světlo z akvárka. Ať jsem plánoval, jak chtěl, tak více jak 80 rostlin, pro které jsem se nakonec rozhodl, by nebylo rozumné. I tak bych řekl, že už je to mírně za hranou. Nebyl by problém dopěstovat i o hodně více rostlin, ale byly by méně kvalitní. To znamená menší a slabší, co zase znamená pozdější úrodu po přemístění do volné půdy. Možná se někomu zdá 80 rostlin jako vysoký počet. Při bohatém sortimentu odrůd rajčat je to nakonec i tak zoufale málo. Chtěl jsem od každé odrůdy aspoň dvě rostliny, takže jsem nakonec skončil na 40 odrůdách. To se každému kolem mě zdá hodně, ale znám pěstitele, kteří pěstují ročně i více jako 100 odrůd. Kdybych měl možnosti, tak bych na tom byl asi podobně. U některých lidí, včetně mně, jsou rajčata prostě už vášeň.

Zase na druhé straně nechci jenom donekonečna zkoušet po pár rostlinách pro mě nových odrůd. Rád bych měl pár pro naše podmínky vhodných odrůd, které bych rád i semenařil. To při každoročním pěstování desítek odrůd po dvou rostlinách od každé odrůdy moc nejde. Samozřejmě chci taky nějaká rajčata k jídlu, co při neustálém pěstování nových odrůd není vůbec zaručené. Jak mi říká manželka. Je jí jedno, kolik odrůd, nebo rostlin pěstuji, ale ona chce rajčata (jíst). To se musí teď stát pro mě jednou z priorit. Doteď jsem se zaměřoval hlavně na testy a počet odrůd a doufal jsem, že úroda přijde tak nějak sama. Není to tak úplně pravda, takže odteď se budu snažit aspoň v 50 % jít na „jistotu“ a zbylých 50 % bude testování.

Pro rok 2020 jsem chtěl pro rajčata připravit devět záhonů, co jsem nakonec udělat. Využil jsem jich ale jenom osm. Při 40 odrůdách a dvou rostlinách od odrůdy to bylo deset rostlin na záhon. Rozestupy jsem zvolil cca 70 cm. I kvůli tomu, že jsem chtěl otestovat část rostlin vůbec nevylamovat. Jeden americký pěstitel tvrdí, že pokud u rostlin rajčat neodstraňujete výhony, tak jak je u tyčkových rajčat zvykem, díky bohaté listové hmotě jsou méně náchylné k praskání. S tím jsme měli problémy u některých odrůd, tak jsem to chtěl otestovat. Dalším testem byla výsadba rajčat do zeleného hnojení. Inspiroval jsem se u stejného pěstitele, který k rajčatům vyséval luskoobilní směs. Zelené hnojení by mělo pomoct s výživou a růstem rajčat. Jak oba testy dopadli, popíšu až u vyhodnocení celé sezony.

Předpěstování sazeniček nebylo tak hladké, jak bych si představoval. Problémy byli hlavně u klíčení. Některé odrůdy jsem vyséval opakovaně, protože z prvních výsevů nic nevyklíčilo. Myslím si, že se jednalo o méně kvalitní semínka. Jistý si tím ale nejsem, protože jsem neměl pro porovnání semínka stejné odrůdy od jiného prodejce. Fakt je ale ten, že semínka (ne jenom u rajčat) od obchodu neoseeds.cz klíčila nejhůř. Od těch jsem měl odrůd zdaleka nejvíce. Od obchodu dobrasemena.cz jsem měl jenom dvě odrůdy. Jedna klíčila dobře, druhá nic moc. U vlastních semínek nebylo klíčení 100 %, ale u každé odrůdy vyklíčilo aspoň 50 % semínek. Nejlepší klíčení bylo u semínek z obchodu chilli-seminka.cz. Měl jsem od nich čtyři odrůdy a klíčení bylo 100 %.

Po vyklíčení už rostly sazeničky relativně v pohodě. Některé odrůdy lépe, jiné hůř. Od toho taky ale dělám test. Abych zjistil, kterým odrůdám se u nás daří. Vyséval jsem do minipařenišť s 24 buňkami a po zesílení sazeniček jsem ty větší přesadil do 0,5 l kelímků od jogurtu, zbytek menších sazenic do květináčů. Kelímky nejsou úplně vhodné, protože nemají odtokové otvory a musel jsem si dávat pozor při zalévání. Zvolil jsem je ale i kvůli tomu, že do truhlíků, ve kterých jsem pěstoval sazenice po minulé roky, by se mi všechny sazenice nevešly. Celkem bylo vidět, že čím větší nádobu sazenice měly, tím lépe se jim dařilo. Rád bych dal každé sazenici větší nádobu, ale to bych výrazně musel redukovat jejich počet. To by bylo i rozumné. Mít méně silnějších sazenic. Zatím vyhrávání emoce a vášeň k rajčatům.

Necelý měsíc před termínem výsadby jsme sazenice postupně převezli na chalupu, že je budeme otužovat. Když jsme jeli přes sobotu na zahradu, tak jsme se nejdřív ráno zastavili na chalupě a vyndali venku sazenice. Asi to trochu pomohlo s aklimatizací, i když podmínky na chalupě nejsou pro sazenice zrovna optimální. Moc chladno a vlhko. Rajčata a papriky to ještě nějak zvládali. Nejhůř dopadla ačokča. Nevím ale, jestli by byla lepší volba neotužovat sazenice vůbec. Po minulé roky jsme je neotužovali a nebylo to dobré. Po přesazení utrpěly šok a potřebovaly nějaký čas, aby se vzpamatovaly. To všechno odsouvá úrodu a nějaký ten den až týden zpátky. To určitě nechceme, zvlášť v naší kratší sezoně.

Sazenice rajčat jsme vysazovali do záhonů až 22.5.2020, tedy týden po obvyklém termínu výsadby. Částečně jsem to plánoval jako pojistku proti pozdnímu mrazíku, částečně to bylo vlivem toho, že jsme nestíhali a radši jsem se rozhodli v sobotu 15.5.2020 vysadit na zahradu papriky. Bez ohledu na týdenní rozdíl ve výsadbě, dopadli papriky i rajčata stejně. Vypadá to, že v týdnu po 20.5. přišel nějaký pozdní mráz, protože část vysazených rostlin byla poškozena. Stejně tak brambory a fazole. Tedy všechno teplomilné. Další zpomalení v plodnosti. Do budoucna asi zkusím udělat nějaké ochranné kryty a rajčata preventivně zakrýt aspoň do konce května.

Teď popíšu jednotlivé odrůdy pěstované v roce 2020 a mojí zkušenost s nimi. Rozdělím je na dvě skupiny, keříková a tyčková. V každé skupině budou rajčata seřazena v abecedním pořadí. U každé odrůdy uvedu i oficiální popis od prodejce, jako porovnání s mou zkušeností. Písmeno „O“ před textem bude znamenat oficiální popis odrůdy u prodejce. Písmeno „Z“ před textem znamená mojí zkušenost s odrůdou. Na závěr u každé odrůdy vypíšu plusy (označené znamínkem „+“), minusy (označené znamínkem „“) a něco mezi tím, co mi nepřišlo ani úplně pozitivní, ani úplně negativní (označené znamínkem „?“). Berte to ale tak, že je to moje hodnocení a každá odrůda může v jiným podmínkách a s jiným přístupem dát jiný výsledek.

Keříková rajčata.

Denár
O: Rajče s oválnými plody červené barvy. Odrůda vhodná do sušších oblastí s lehčí půdou. Odolnost vůči praskání, nemocem a opadávání. Použití hlavně pro zpracování v kuchyni (omáčky, protlaky). Vysoký výnos. Polopozdní odrůda vhodná na pole.

Z: Tuto odrůdu jsem testoval v těžší a vlhké půdě, takže ne moc dobrý výsledek může být i díky tomu. Sazeničky rostly moc dobře v sadbovačích, ale po přesazení na záhon byl růst hodně slabý. Odolnost vůči praskání můžu potvrdit, ostatně stejně jako u jiných rajčat soudkovitého tvaru. Odolnost vůči nemocem potvrdit nemůžu, protože tato odrůda podlehla plísní stejně, jako většina jiných odrůd. Vysoký výnos rozhodně potvrdit nemůžu, protože každá rostlina nasadila jenom dva plody.

+ po přesazení do větší nádoby velmi dobrý a rovnoměrný růst. Jedny z nejhezčích sazenic
? horší klíčení
? horší a nerovnoměrný růst sazeniček v sadbovači
? pomalejší dozrávání plodů
? slabší odolnost vůči plísni
hodně slabý růst po výsadbě do volné půdy
málo plodů na rostlině (po 2 kusy)
Semínka z druhého výsevu vyklíčila do týdne.
Tato odrůda v podmínkách pozemku na chalupě (vlhko, těžší půda) rostla špatně. Rád bych ji ale ještě zkusil v podmínkách zahrady (sucho, lehčí půda). I kvůli tomu, že sazeničky v sadbovačích byly moc hezké.

Dwarf Shadow Boxing
O: Protáhle plody tmavší barvy podobné švestkám. Odolnost vůči virům a nemocem. Masité rajče s menším množstvím šťávy se hodí na zpracování v kuchyni (omáčky, protlaky).

Z: Začátek u mě s touto odrůdou byl spíše špatný. První klíčení hodně špatné, celkově jsem vyséval třikrát. Růst v sadbovačích ne moc bujný, ale rostliny kompaktní. Asi kvůli tomu, že je to trpasličí odrůda. Ve volné půdě růst dobrý. Odolnost vůči plísní můžu potvrdit. Je to jedna ze čtyř odrůd, která přežila plíseň, a dokonce nasadila nové plody. Rajče spíše na zpracování v kuchyni, i když chuťově z těch lepších, co jsme pěstovali. V dozrávání to ale není žádný rychlík.

+ po přesazení do větší nádoby celkem dobrý růst. Rostliny nejsou největší, ale jsou hezky kompaktní
+ dobrý růst po výsadbě do volné půdy
+ slušné nasazování plodů
+ dobrá odolnost vůči plísni
+ pro nás chuťově jedno z nejlepších rajčat
špatné klíčení
hodně špatný a nerovnoměrný růst sazeniček v sadbovači
pozdější dozrávání plodů
Kompaktní růst rostlin ve větších nádobách je možná způsobený i jejich pěstováním pod umělým osvětlením.
I přes počáteční problémy s klíčením a růstem sazeniček v sadbovačích, chceme tuto odrůdu pěstovat i další rok.


Hana
O: Klasické červené kulaté rajče. Poloraná odrůda, vhodná pro přímý konzum i kuchyňskou úpravu. Odrůda je odolná vůči chorobám.

Z: Dobré klíčení i růst v sadbovačích. Ve volné půdě to už bylo slabší. Keříky spíše menší. Odolnost vůči chorobám potvrdit nemůžu, protože plísní podlehla stejně jako většina jiných odrůd. Násada plodů byla celkem hezká na tak malý keřík. Moc toho ale nestihlo uzrát kvůli plísní. Chuťově pro nás spíše průměr.

+ dobré klíčení
+ hodně dobrý, i když mírně nerovnoměrný růst sazeniček v sadbovači
+ po přesazení do větších nádob dobrý, rovnoměrný růst sazenic
+ dobrý a rovnoměrný růst po výsadbě do volné půdy
+ celkem dobré nasazování plodů
? pomalejší dozrávání plodů
? slabší odolnost vůči plísni
U jedné sazenice došlo k částečnému poškození některých listů. Je možné, že došlo k poškození mrazem, když se dotýkali skla u okna.
Díky celkem dobrému výkonu do příchodu plísně přemýšlím, že tuto odrůdu zkusím ještě další rok na zahradě (sušší a lehčí půda).

Manitoba
O: Rajče s klasickými kulatými plody červené barvy. Rychleji zrající odrůda odolnější chladu. Rostliny jsou odolné vůči chorobám rajčat. Doba zrání 60-65 dní.

Z: Oficiální popis je jak pro super odrůdu, ale naše zkušenost byla přesně opačná. Klíčení i růst hodně špatné. Násada plodů malá a ani jeden plod nestihl dozrát. Plíseň tuto odrůdu zlikvidovala stejně jako většinu jiných.

+ po přesazení do větší nádoby celkem dobrý růst. Rostliny nejsou největší, ale jsou hezky kompaktní
? slabší odolnost vůči plísni
špatné klíčení
slabý růst sazeniček v sadbovači
slabý růst po výsadbě do volné půdy
malá násada plodů
pozdější dozrávání plodů
Kompaktní růst rostlin ve větších nádobách je možná způsobený i jejich pěstováním pod umělým osvětlením. Jedna rostlina na parapetu byla trochu vytáhlejší.

Marmande
O: Stará odrůda keříčkového rajčete pocházející z Francie. Hodí se jak pro venkovní pěstování, tak i pro skleníky. Oblíbená je pro svůj vysoký výnos a vynikající nasládlou chuť. Dužina je masitá a rajče je vhodné i na kuchyňskou úpravu.

Z: Větší steakové rajče červené barvy. U nás dává dobré výnosy a dozrává včas (dozrávalo na zahradě). Pro mě jedno z nejlépe chutnajících rajčat, s dobře vyváženým poměrem cukrů a kyselin. Za silnějších dešťů plody mírně praskají, ale není to tak špatné, jako u jiných odrůd. Je to keříčková odrůda (podle někoho spíše semideterminantní), ale lepší je pěstovat ji u opory, kvůli větším a těžším plodům.

+ dobré klíčení
+ dobrý, rovnoměrný růst sazeniček v sadbovači
+ po přesazení do větší nádoby velmi dobrý a rovnoměrný růst. Jedny z nejhezčích sazenic
+ po výsadbě do volné půdy dobrý růst rostlin
+ slušná násada plodů
+ chuťově jedno z lepších rajčat
? pomalejší dozrávání plodů
slabá odolnost vůči plísni
Tato odrůda i když má větší plody, tak měla tento rok první zralé rajče (spolu s jednou cherry odrůdou). Další plody ale už dozrávali spíše pomaleji. Příští rok tuto odrůdu zkusím zase, ale na zahradě.

Orbit
O: Oválné plody červené barvy. Odrůda vhodná i do nepříznivějších podmínek (vysoká teplota a sucho). Vysoká odolnost vůči nemocím a plísním, dobrá skladovatelnost. Středně raná odrůda s větším množstvím dužiny, vhodná zejména na kuchyňské zpracování (omáčky, protlaky).

Z: Klíčení dobré, ale růst v sadbovačích nic moc (nerovnoměrný). Po přesazení do volné půdy stále nerovnoměrný růst. Jedna rostlina průměr, druhá jedna z nejhezčích, co jsme pěstovali. Násada plodů hodně slušná a asi nejrychlejší zrání mezi námi pěstovanými odrůdami pro kuchyňské zpracování (stále pomalejší, než jiní „sprinteři“). Podle popisu má mít vysokou odolnost vůči plísní, ale plíseň tuto odrůdu zlikvidovala stejně jako většinu jiných.

+ dobré klíčení
+ velmi dobré nasazování plodů (u jedné rostliny)
? nerovnoměrný růst sazeniček v sadbovači
? po výsadbě do volné půdy stále nerovnoměrný růst
? pomalejší dozrávání plodů
? chuťově lepší průměr, ale vyhovující, pro rajče určené primárně na kuchyňkou úpravu
slabší odolnost vůči plísní
Do příchodu plísně jeden z favoritů pro další pěstování. Tuto odrůdu chci zkusit pěstovat na zahradě (sušší a lehčí půda).

Siberian.
O: Velmi raná ruská odrůda pocházející ze Sibiře. Plodí i při nižších teplotách, než jiné odrůdy. Hodí se proto do chladnějších poloh. Keříková odrůda s červenými plody vejcovitého tvaru.

Z: Tento rok jsem vyséval vlastní semínka. Klíčení bylo moc dobré, stejně tak i růst v sadbovačích. Po přesazení do větších nádob i volné půdy se ale růst zpomalil, nevím proč. Pak už byl jejich výkon nic moc. Tento rok nemohla tato odrůda ukázat svou sílu v zraní i za chladnějšího počasí. Rostliny podlehly plísní, stejně jako řada jiných odrůd.

+ dobré klíčení
+ dobrý, rovnoměrný růst sazeniček v sadbovači
? po přesazení do větší nádoby růst spíše pomalejší se slabšími sazeničkami
? po výsadbě do volné půdy průměrný růst rostlin
? slabší nasazování plodů
? pomalejší dozrávání plodů
? slabší odolnost vůči plísní
Tato odrůda podala minulou sezonu dobrý výkon. Měla vysokou násadu plodů a dozrávali i v době, kdy jiná rajčata už končila. Tuto sezonu na chalupě to bylo slabší. Průměrný až podprůměrný výkon. Pro dobrou zkušenost z minulého roku ji chci ještě zkusit, ale zase na zahradě.

Sub Artic Plenty
O: Klasické kulaté plody červené barvy. Nejrychleji plodící odrůda vhodná do chladnějších oblastí. Doba zrání 55-60 dní
Z: Papírově parádní odrůda, ale u nás ne moc dobrá zkušenost. Propadla prakticky ve všech mnou sledovaných parametrech.
? po přesazení do větších nádob je růst rostlin spíše slabší
špatné klíčení
hodně slabý růst sazeniček v sadbovači
po výsadbě do volné půdy slabý růst rostlin
špatné nasazování plodu
pomalé dozrávání plodů
Semínka z druhého výsevu vyklíčili po týdnu s úspěšností 75 %.

Šejk
O: Velmi raná až raná, pěstitelsky nenáročná odrůda. Červené, oválně hranaté plody s vysokým obsahem lycopenu. Rajče vhodné především na kuchyňské zpracování. Barva kečupů a protlaků je intenzivně červená.

Z: Z této odrůdy mám takové smíšené pocity. Moc si přeji, aby uspěla, ale zatím u nás podává spíše průměrné výkony. U nás není raná, ale spíše pozdější a z keříkových odrůd byla asi nejcitlivější na první podzimní mrazíky. Na chalupě se ji dařilo o něco hůř, než doteď na zahradě. Než stihla něco pořádně předvést, tak ji zlikvidovala plíseň.

+ po přesazení do větší nádoby dobrý růst sazenic, i když jsou trochu menší
+ slušný růst rostlin po výsadbě do volné půdy
+ dobré nasazování plodů
? horší klíčení
? u 50 % sazeniček v sadbovači hodně špatný růst
? pomalejší dozrávání plodů
? chuťově lepší průměr, ale vyhovující, pro rajče určené primárně na kuchyňkou úpravu
? slabší odolnost vůči plísní
Téhle odrůdě chci dát ještě jednu šanci, ale zase na zahradě. Pokud to s ní bude jako doteď, asi ji už více pěstovat nebudu.

Rajčata tyčková

Ananas
O: Tyčková odrůda s velkými plody biftekového typu, s oranžovou slupkou a masitou dužinou.

Z: První rok pěstování jsme byli nadšeni chutí této odrůdy. Dozrávala i celkem brzy. Druhý rok už to bylo slabší. Z poslední sezony je zkušenost taková smíšená. Po počátečním ne moc dobrém startu jsme do volné půdy vysadili jedny z nejhezčích sazenic. Problém nastal, když měly rostliny nasazovat plody. To se jim dlouho nedařilo, asi kvůli špatnému opylení. Když už vypadalo, že rostliny začnou plodit, přišla plíseň. Tu sice tato odrůda, jako jedna ze čtyř, překonala, ale zase ji to zpomalilo. I po překonání plísně rostliny kvetly a dělaly plody. Bylo už ale pozdě a chtěl jsem připravit záhon pro další rok. Takže jsem rostliny zlikvidoval.

+ celkem dobrý, i když trochu nerovnoměrný, růst sazeniček v sadbovači
+ po přesazení do větší nádoby velmi dobrý a rovnoměrný růst. Jedny z nejhezčích sazenic
+ slušný růst rostlin po výsadbě do volné půdy
+ slušná odolnost vůči plísni
? horší klíčení
špatné nasazování plodu
pomalé dozrávání plodů
Výsev semínek proběhl z originálního pytlíku i vlastních semínek. Semínka z originálního pytlíku vyklíčila líp a taky sazeničky rostou trochu lépe. Po přesazení do větších nádob rostliny z originálních i vlastních semínek rostly stejně dobře, i když rostlina z originálního semínka možná o malinko lépe.
Tato odrůda jako jedna z mála tento rok překonala plíseň. Blbě ale nasazovala plody a neochutnali jsme ani jedno rajče. Přitom minulý rok na zahradě měla úplně první zralý plod ze všech odrůd. Asi ji podmínky na chalupě moc nesvědčili. Rád bych tuto odrůdu v budoucnu ještě otestoval, ale příští sezonu to nebude.

Aunt Ruby’s German Green
O: Obří steakové rajče zeleno žluté barvy. Vynikající chuť a vysoká výnosnost.

Z: Do doby, než měla tato odrůda plodit, byla jedním z mých favoritů. Od výsevů, přes růst v sadbovači, až po výsadbu do volné půdy, to byly jedny z nejhezčích sazenic. Jako většina steakových odrůd ale nechtěla nasazovat plody. Když už konečně začala, tak přišla plíseň a bylo po úrodě.

+ dobré klíčení
+ dobrý, rovnoměrný růst sazeniček v sadbovači
+ po přesazení do větší nádoby dobrý růst, rostliny jsou hezké, kompaktní
+ velmi dobrý růst rostlin po výsadbě do volné půdy
špatné nasazování plodu
pomalé dozrávání plodů
malá odolnost vůči plísni

Azoychka
O: Velké žluté steakové rajče. Plody s nádechem citrusového aroma. Doba zrání 80-90 dní.

Z: Odrůda s asi nejvíc proměnlivým vývojem ze všech odrůd, co jsme tento rok pěstovali. Klíčení semínek bylo jedno z nejhorších. Ani růst sazeniček nebyl moc dobrý. Až do doby, než jsem je přesadil do větších nádob. To jako kdyby se snažili všechno dohnat a v době výsadby to byly jedny z nejhezčích rostlin. Tuto odrůdu ale postihl stejný problém jako většinu steakových rajčat. Asi kvůli problémům s opylením dlouho nenasazovala žádné plody. Pak zase začala nasazovat plody asi nejlépe ze všech steaků. Kvůli plísni ale nic nestihlo uzrát.

+ po přesazení do větší nádoby velmi dobrý růst rostlin
+ slušný růst rostlin po výsadbě do volné půdy
? slabší nasazování plodů
špatné klíčení
slabý růst sazeniček v sadbovači
pomalé dozrávání plodů
malá odolnost vůči plísni
U této odrůdy mám smíšené pocity. Střídali se u ní období zklamaní s obdobími nadšení. Škoda plísně, protože násadu plodů měly rostliny hezkou. Možná že ji ještě někdy zkusím, ale příští sezonu to nebude.

Black cherry
O: Menší cherry rajče s tmavšími plody. Chuť celkem sladká, ale stále rajčatová. Odolné rajče s celkem dobrým výnosem. Doba zrání asi 75 dní.

Z: Naše stálice mezi rajčaty. Tuto odrůdu pěstujeme od prvního roku. Tento rok u ní ale moc nevyšel. Vysévali jsme jednak vlastní semínka a taky semínka z obchodu chilli-seminka.cz, které jsem dostali jako dárek k jiným semínkům rajčat. Nevím, jestli u nás došlo k degradaci odrůdy v důsledku malé selekce, nebo byl problém někde jinde, ale rostliny z nových semínek rostly o hodně lépe než ty z našich semínek. Taky o hodně lépe nasazovaly plody. Úrody jsme si moc neužili, protože všechny rostliny zničila plíseň.

+ dobré klíčení
+ dobrý, rovnoměrný růst sazeniček v sadbovači
+ chuťově pro nás jedno z nejlepších rajčat
+ po přesazení do větší nádoby celkem dobrý růst rostlin (nová semínka)
? po přesazení do větší nádoby nerovnoměrný růst rostlin (vlastní semínka)
? pomalejší dozrávání plodů
? menší odolnost vůči plísni
špatný růst po výsadbě do volné půdy (vlastní semínka)
špatné nasazování plodů (vlastní semínka)

I když tato odrůda nedopadla posledné sezonu dobře, tak to s ní rozhodně nechceme vzdát. Pro nastávající sezonu mám semínka ze tří zdrojů, abychom odrůdu oživili.

Brandywine red
O: Velké červené steakové rajče. Chuť mírně do kysela. Doba zrání 80 dní.

Z: Hodně známá a oblíbená americká odrůda. U nás začala skvěle, ale skončila dost špatně. Jako u většiny steaků, do doby nasazování plodů bylo všechno v pohodě. Rostliny rostly hodně bujně, dělaly radost. Než je ale úplně zničila plíseň, tak nestačily udělat žádný plod, který bychom mohli ochutnat.

+ dobré klíčení
+ dobrý, rovnoměrný růst sazeniček v sadbovači
+ po přesazení do větší nádoby hodně dobrý růst. Jedny z nejhezčích a nejsilnějších rostlin
+ velmi dobrý růst rostlin po výsadbě do volné půdy
špatné nasazování plodu
pomalé dozrávání plodů
malá odolnost vůči plísni

Černý Krym
O: Tyčková odrůda rajčete s většími plody hnědofialové barvy. Rajčata jsou vhodná k přímé konzumaci, do salátů i k tepelné úpravě. Doba zrání je asi 90 dní.

Z: Odrůdu jsme pěstovali už třetím rokem. První rok jsme byli nadšeni, hlavně díky skvělé chuti. Druhý rok už byl výsledek horší, ale chtěl jsem jí dát ještě šanci. Tento rok to nezačalo moc dobře, kvůli špatnému klíčeni i růstu sazeniček. Později se to ale srovnalo a i úroda vypadala nadějně. Rostliny se snažily odolávat plísni, ale nakonec podlehly. Nevím, jestli jsme ochutnali nějaký plod.

+ po přesazení do větších nádob celkem dobrý růst sazenic
+ dobrý růst rostlin po výsadbě do volné půdy
+ dobré nasazování plodů
? pomalejší dozrávání plodů
? menší odolnost vůči plísni
špatné klíčení
slabý růst sazeniček v sadbovači
Výsev semínek jsem prováděl z originálního pytlíku i vlastních semínek. Semínka z originálního pytlíku vyklíčila líp a taky sazeničky rostou trochu lépe. Sazenice z originálního semínka rostla o něco líp a byla silnější.
S touto odrůdou to ještě nechci úplně vzdát, hlavně kvůli její skvělé chuti. Minimálně na jednu sezonu u ní dám pauzu a pak seženu nová semínka z více zdrojů.


Garden Peach
O: Hojně plodící odrůda s plody připomínajícími broskev. Jemná sladká chuť vhodná zejména ke přímé konzumaci. Odolnost vůči virům a nemocem. Odrůda vhodná i na pole. Doba zrání 65-80 dní.

Z: Popis od obchodníka rozhodně zajímavý, ale nic z toho se u nás nekonalo. Tato odrůda byla ve všem přinejlepším průměrná, nebo podprůměrná. Měla jedno z nejhorších klíčení. Špatný růst sazenic, slabé nasazování plodů, pomalé dozrávání a chuť taky nic úžasného. Rostliny nakonec zničila plíseň.

? po přesazení do větších nádob je růst rostlin spíše slabší
? průměrný růst rostlin po přesazení do volné půdy
? slabší nasazování plodů
? pomalejší dozrávání plodů
? menší odolnost vůči plísni
? chuťově lepší průměr
špatné klíčení
slabý růst sazeniček v sadbovači
Semínka z prvního výsevu vyklíčila po dvou týdnech, růst byl ale hodně slabý.

Gardener’s Delight
O: Menší, kulaté, velmi sladké plody jasně červené barvy. Odolnost proti škůdcům a velmi vysoký výnos. Odrůda vhodná pro pěstování na poli. Doba zrání 60 dní.

Z: Slibně vypadající odrůda, které to málem i vyšlo. U nás začala hodně dobře, už od klíčení. Sazenice byly jedny z nejsilnějších i při ne úplně nejlepších podmínkách na parapetu. I na záhonu patřily rostliny k těm nejbujnějších. Násada plodů vypadala hodně dobře, jenom se rajčatům moc nechtělo dozrávat. Rozhodně to nebylo 60 dní, jak je uvedeno v oficiálním popisu. Něco jsme i ochutnali. Není to úplná špička, ale je to z toho lepšího, co jsme pěstovali. Škoda, že slibnou úrodu nakonec zničila plíseň.

+ dobré klíčení
+ hodně dobrý, rovnoměrný růst sazeniček v sadbovači
+ po přesazení do větší nádoby dobrý růst, rostliny jsou hezké, kompaktní
+ velmi dobrý růst rostlin po výsadbě do volné půdy
+ dobré nasazování plodů
+ chuťově z těch lepších rajčat, co jsme pěstovali
? pomalejší dozrávání plodů
? menší odolnost vůči plísni
Zajímavá odrůda, kterou chci určitě ještě zkusit. Mám ji naplánovanou na příští sezonu, tak uvidíme, jak se ji povede.

Goldkrone
O: Menší cherry rajče se žlutými plody. Chuť je hodně sladká, až tam skoro není cítit rajče. Bujný růst a hodně vysoká násada plodů. Doba zrání 65-70 dní.

Z: Odrůda, kterou jsme pěstovali už třetí sezonu. Hlavně první sezonu výsledek odpovídal oficiálnímu popisu. Pak to bylo horší a poslední sezonu tato odrůda nedopadla vůbec dobře. Semínka sice vyklíčila dobře, ale sazenice moc nerostly. Po přesazení na záhon se rostlinám nedařilo už skoro vůbec. Obrovské násady plodů, na které jsme byli zvyklý po minulé roky, se nekonaly. Byli jsme rádi, že vůbec něco uzrálo. I tak slabou úrodu nakonec zničila plíseň.

+ dobré klíčení
+ po přesazení do větší nádoby dobrý a rovnoměrný růst rostlin
+ chuťově pro nás nadprůměr
? slabší a nerovnoměrný růst sazeniček v sadbovači
? pomalejší dozrávání plodů
? menší odolnost vůči plísni
slabý růst rostlin po výsadbě do volné půdy
slabé nasazování plodů
Nevím, co stojí za slabým výsledkem této odrůdy poslední sezonu. Možná i tady došlo k nějaké degradaci semínek. Uvidíme v nastávající sezoně, pro kterou jsem si sehnal semínka z více zdrojů.

Green tiger
O: Protáhlé plody zelené barvy se žíháním (ve zralosti žlutým). Odrůda vhodná pro pole, odolná praskání s vysokým výnosem. Doba zrání 70-75 dní.

Z: Další slibně vypadající odrůda, které se dařilo už od klíčení hodně dobře. Jako první začala tvořit boční výhony a už od sazenic mi přišlo, že se snaží vytvářet jako kdyby keříky, i když je to oficiálně tyčková odrůda. Podle mně by ji nejlíp svědčilo pěstování na více výhonů (tak 2-3). Jednu rostlinu jsem zkoušel i úplně nevylamovat, ale nebylo to úplně ono. Rostliny začali poměrně brzy nasazovat plody a úroda vypadala slibně. V rychlosti zrání to byla jedna z prvních odrůd. První plody mně chuťově až tak moc nepřesvědčili, ale ty další mi už chutnali dost. Asi byli lépe zralé, co u této odrůdy není tak úplně lehké odhadnout. Plody jsou spíše protáhlého až soudkovitého tvaru, takže jsem očekával podobnou konzistenci a chuť jako např. u odrůdy „Šejk“. Odrůda „Green tiger“ je ale chuťově bližší cherry odrůdám. Určitě příjemné překvapení. Jenom škoda, že slibnou úrodu zničila plíseň, která napadla plody této odrůdy asi jako první.

+ dobré klíčení
+ po přesazení do větší nádoby dobrý růst. Rostlina vytváří jakoby více rozvětvené keříky
+ dobrý růst rostlin po výsadbě do volné půdy
+ dobré nasazování plodů
+ jedny z prvních rajčat co uzráli
+ chuťově z těch lepších rajčat, co jsme pěstovali
? nerovnoměrný růst sazeniček (jedna o hodně slabší) v sadbovači
malá odolnost vůči plísni
Nejsem si jistý, co s touto odrůdou. Rostliny rostly moc dobře, měly parádní násadu plodů a chuťově patří k tomu nejlepšímu, co jsme pěstovali. Plísní ale podlehly mezi prvními a plody měly napadené asi jako úplně první. Taky nevím, kam tuto odrůdu v našem sortimentu zařadit. Plody nejsou až tak velké a chutí bych je zařadil spíše k cherry odrůdám. Na ty já moc nejsem. Manželka sice ano, ale jí tato odrůda moc nechutnala, i když si myslím, že by jí mohla dát ještě šanci. Rád bych pěstoval nějakou odrůdu se zelenými plody a tato odrůda byla zatím jediná, které se u nás celkem dařilo. Hodně slabá odolnost vůči plísní je ale pro mě velké mínus, hlavně když chci pěstovat rajčata na vlhkém pozemku na chalupě. Pár slibně vyhlížejících zelených odrůd ale ještě je. Nějaké vyzkouším a pak se rozhodnu, jestli to s touto odrůdou ještě zkusím.

Green zebra
O: Starší tyčková odrůda s kulatými plody zelené barvy se žíháním (ve zralosti žlutým). Odrůda je pozdější.

Z: Odrůda, kterou jsem pěstoval už třetí sezonu a se stále podobným výsledkem. Je to starší odrůda a co tak čtu fóra, tak i celkem oblíbená. Já se stále snažím dávat ji šanci a stále to nevychází. Rostliny jsou spíše menší a i když dobře rostou, tak plodů na nich moc není. Taky hodně pomalu dozrávají. Většinou stihnu sklidit jenom pár, než přijdou první mrazíky. Tento rok jsme nestihli ani to, protože je dříve zničila plíseň.

+ po přesazení do větší nádoby dobrý, rovnoměrný růst rostlin. Ty jsou hezky kompaktní, i když nejsou největší
? horší klíčení
? trochu slabší a nerovnoměrný růst sazeniček v sadbovači
? slabší růst rostlin po výsadbě do volné půdy
špatné nasazování plodů
hodně pomalé dozrávání plodů
malá odolnost vůči plísni
Této odrůdě jsem dával dost dalších šancí, ale asi to nebude odrůda pro nás. Kromě toho, že u nás neroste úplně nejlépe a slabo plodí, tak i chuťově to není nic extra. Pro další pěstování s touto odrůdou už nepočítám.

Článek raději tady ukončím, protože začíná být moc dlouhý a to jsem asi v půlce. Popis dalších odrůd, vyhodnocení testů a celé pěstitelské sezony bude v dalším článku.

2 thoughts on “Rajčata 2020 – 1. část

 • 19.01.2021, 08:37 ()
  Permalink

  Uvažoval jste, že byste zkusil pěstování rajčat z dubnového přímého výsevu?
  Rostliny jsou většinou silnější, odolnější, i u nás (550 m) stíhají rané odrůdy v pořádku dozrát. Právě Sub Artic Plenty a Stupické takto pěstuji a jsem docela spokojená. V minulosti jsem pěstovala Latah, ale nesemenařím (s tím mám naopak špatné zkušenosti – rok dva to jde, pak se těm rostlinkám prostě nějak nedaří) a došlo osivo. Všechno to jsou odrůdy, které (pokud se nemýlím) se Vám neosvědčily, ale jejich semínka máte (nebo jste měl). Možná by to stálo za zkoušku.

  • 19.01.2021, 21:02 ()
   Permalink

   Popravdě, nad tím jsem ještě neuvažoval. I když poslední sezonu máme celkem dobrou zkušenost se samovýsevem rajčat na zahradě. Taky stihli dozrát a sklidili jsme víc než na chalupě. Díky za inspiraci. Možná to zkusím už nastávající sezonu. Na chalupě v jednom z malých testovacích záhonů a na zahradě by se asi taky našel nějaký navíc. Asi bych zkusil nějaké chladu odolnější odrůdy, jako ten Sub Arctic, Manitoba, Sibirsky skorospelyi, Siberian. Semínka mám, tak využiji. Semenaření bych se nerad vzdal. Četl jsem si něco o semenaření a taky vidím u rostlin z vlastních semínek problémy. Ne ale u všech. Problémem může být genetická degradace, když vybíráme semínka jednom z jednoho plodu, pak zase z jednoho atd. Je jasné, že semenařit dost dobře nejde při pěstování dvou rostlin od odrůdy. Možná taky bude potřeba izolovat květy kvůli křížení. Rajčata jsou sice samoprašná, ale asi těžko řeknu hmyzu, aby na rajčata nelétali, že to není potřeba. Chci na tom zapracovat a časem snad ani to semenaření by nemusel byt problém.

Komentáře nejsou povoleny.