Rok devátý – 19.4.2025: Výsev hrachu

19.4.2025

Před námi byl prodloužený víkend, co jsme chtěli využít. Plán byl jet na zahradu v pátek a pak v pondělí. Pátek nám kvůli počasí nevyšel, tak jsme to operativně změnili na sobotu. V pondělí to už vyšlo podle plánu. Tento článek bude souhrnem obou dnů a možná ne vždy přesně v časovém sledu. Ale popíšu všechno, co jsme za ty dva dny udělali.

Hlavním plánem pro pátek byl výsev hrášku. Ten jsme si připravili už v Praze tím, že jsme semínka nasypali do sklenice, zalili a nechali nasáknou vodou. Osvědčený způsob, jak pomoct s klíčením. Než dojedeme na zahradu a připravíme záhony, tak bude hrášek už pěkně nasáklý vodou.

Hrášek už několik let vyséváme do dvou záhonů. To stačí pro naši potřebu a v případě že se dobře urodí, i něco prodáme / rozdáme. Pro výsev jsme zvolili záhony, kde byla minulý rok rajčata. Na podzim jsme shrnuli zbytky rostlin rajčat a na zimu ještě záhony zakryli silážní plachtou. To dost pomohlo s potlačením růstu případného plevele a pod plachtou se začal vytvářet hezký mulč. Ten tvořili zbytky rostlin rajčat a pod tím byl ještě mulč ze sena, do kterého byla minulý rok vysazena rajčata. Záhony vypadají trochu brutálně, ale až tak moc práce s nimi nebylo.

Zbytky rostlin na povrchu jsme postahovali zvlášť a povozili na záhon, kde vozíme různé zbytky z jiných záhonů, resp. to, co nechceme nechat přímo na záhonech. Tento záhon pak v příštím roce poslouží jako zásobárna mulče, nebo můžeme přímo zde vysazovat brambory. Spodní vrstvu mulče (už skoro zkompostovaného) jsme povozili na jeden záhon, kde budeme vysazovat brambory. Zase podle pravidla, že co propadne přes vidle, zůstává na záhonu. Ať si hrášek taky trochu užije kompostu. Pak jsme záhony už jenom trochu dočistili, hlavně okraje, udělali řádky a vysévali.
Měli jsme vlastní semínka hrášku odrůdy „Oskar“ a pak semínka nové koupené odrůdy „Gloriosa“. Našich semínek jsme měli o hodně více, takže jsme vysévali pěkně nahusto. Semínek bylo tolik, že úplně absorbovali vodu, kterou jsme k nim do sklenice nalili, aby nasákli. Kupovaných semínek bylo daleko méně, ale taky to při „trochu“ mírnějším výsevu stačili na celý záhon. Řádky jsme zahrnuli a hlavní úkol dne byl hotový.


Jak jsem psal o něco výše, tak jsme ten více rozložený mulč vozili na záhon, kde budeme letos sázet brambory. Minulý rok tam byla kombinace různé brukvovité zeleniny, celeru a měli jsme tam na semínka i petržel, pórek a saláty. Z těch jsme si na podzim vzali semínka. Na záhonu ne úplně úspěšně přezimoval i kadeřávek. Ten vypadal, že už je mu konec, tak jsme ho při přípravě jiného záhonu přisypali mulčem. Ať poslouží aspoň jako výživa pro brambory. Kadeřávek to ale ještě nevzdal a vylezl z mulče nanovo obrostlý. Spolu s ním se v záhonu objevili ze samovýsevu i saláty a petrželka. O kousek dále zase se zpod mulče prodral už celkem velký pastinák. Takže pár příjemných překvapení na záhonu, se kterými jsme nepočítali. Kadeřávky už asi moc k jídlu nebudou, ale dali by se z nich posbírat čerstvá semínka. To samé pastinák, který by měl tento rok kvést. Petrželka a saláty by ale k jídlu být mohly. Brambory vysadíme tak nějak mezi ně, aby ty samovýsevy zůstaly zachovány. Můžeme říct, že zkoušíme novou polykulturu.



Kromě hrášku jsme udělali ještě výsevy, které jsme dlouho odkládali. Jednalo se o ředkvičky, saláty, rukolu, šťovík a zbytek semínek různé asijské zeleniny, které jsem koupil pod názvem „Asia mix elegance“. Výsevy jsme dělali na tzv. pokusného záhonu. Spíše ale jde o polykulturní záhon, kde vyséváme všechno, co nepotřebujeme ve velkém množství, nebo chceme otestovat.
Šťovík jsme vyseli na jeden konec. Ten vydrží na záhonu několik let a i když budeme pak obsah záhonu měnit, tak těch pár řádku šťovíku na konci nemusí vadit. Ředkvičky, saláty a rukolu jsme vyseli tak nějak mezi to, co už tam máme. Na jejich místo pak v průběhu roku zase přijde něco dalšího. Ale nebudu předbíhat, protože výsevy co jsme udělali, v době psaní článku ještě jenom začali klíčit.
V podstatě všechny výsevy byli z kupovaných semínek. U ředkviček to byly osvědčené odrůdy „Saxa 2“ a „Viola“. U salátu jsme se zase vrátili ke kdysi už pěstovaným odrůdám „Dubáček“ a „Dubared“. Od všeho bych rád získal vlastní semínka. Nejlépe už tento rok.

Před odjezdem ze zahrady na chalupu jsme se ještě šli projít po pozemku. Hodně stromů bylo právě v květu a bylo potěšením se na ně dívat. Stejně jako minulý rok kvetlo skoro všechno, co na zahradě máme. Jenom doufám, že se minulý rok nebude opakovat a všechno nepomrzne. Zatím to vypadá dobře. Vyfotil jsem (v pořadí dole) jednu třešeň, asijské hrušně, jednu mirabelku a jednu slivoň. Do květu se chystají i jabloně, ale to bude až za týden.




Ze zahrady jsme se přesunuli na chalupu, kde jsme měli v plánu vysít cukrový hrášek. Ten jsme stejně jako dřeňový hrách pro zahradu měli namočený. Takže výsev už nešlo moc odkládat. Vybraný záhon jsme narychlo vyčistili a na půlku jsme vyseli hrášek. Na druhou půlku později vysejeme šarlatové fazole. Tak, jak jsme to dělali asi poslední dva roky.

Výsev na chalupě jsme chtěli mít tak rychle za sebou, až jsem úplně zapomněl dělat fotky. Tak jsem aspoň pak udělal pár fotek pro potěšení. První rok kvetoucí broskvoň a meruňky. Hlavně u těch meruněk jsme zvědavý, co z toho bude. Vypiplali jsme si je ze semínek a teď jsou z nich už celkem vzrostlé stromy. Jenom jak to u semenáčů bývá, tak mají o něco opožděnou plodnost. Co mi ale ani nijak nevadí, pokud se jim bude v našich, pro meruňky ne úplně ideálních podmínkách, dařit.


Hodně příjemným objevem na chalupě byla březová kláda, kde jsme minulý rok poprvé sklidili Shitake. Tento rok jsme tam našli houby zase, už jsou i sklizené a snědené. Spolu s medvědím česnekem, který roste kousek vedle, z nich bylo skvělé rizoto.

V pondělí jsme zase jeli na zahradu a hlavním cílem byl výsev červené řepy. Se záhonem zvoleným pro výsev už bylo trochu více práce. Minulý rok jsme tam měli hrášek a pak jsme na záhon vyseli ozimou řepku jako zelené hnojení. Ta na jedné půlce záhonu vyklíčila hodně dobře, na druhé půlce ne tak dobře. Tak to hned využil plevel a hlavně tráva z okraje záhonu, takže bylo více práce s čištěním. Už byl i čas pro „likvidaci“ zeleného hnojení, protože řepka se chystala kvést. Nejraději bych zbytky zeleného hnojení nechal na záhonu, ale pro výsevy hrášku se to nehodí. Musíme lépe plánovat záhony. Ale pořád se zlepšujeme, takže snad příští rok. Zbytky zeleného hnojení jsem povozil na jeden záhon, kde budeme vysazovat brambory. Aspoň se to tam využije.

Řepu jsme vysévali z vlastních i kupovaných semínek. Z těch kupovaných jsme měli ještě dva sáčky semínek odrůd „Cylindra“ a „Rote kugel 2“, které jsem kupoval minimálně dva roky zpátky. Jinak máme vlastních semínek tolik, že nám stačí na pár let. A to asi ze tří rostlin, které jsme si na semínka nechali. Protože jsme měli dost vody a chtěli podpořit klíčení, vysévali jsme do zalitých řádků.

Kromě řepy jsme vysévali další zeleninu ze stejné rodiny, a to mangold. V záhonu s vysetým bobem jsme si na to nechali kus místa. Stejně jako u řepy bylo potřeba záhon dočistit od zbytku zeleného hnojení. Semínka jsme měli vlastní, různé posbíraná za několik let. Ze začátku jsem řešil odrůdy, ale už vyséváme vlastní mix. Ve výsledku používáme mangold stejně, tak asi u nás nemá smysl řešit odrůdy.

Po výsevech nám zůstali práce, na které jsme se nějakou dobu chystali a pořád byly odsunuty kvůli něčemu jinému na později. Teď díky jednomu dni v týdnu navíc byl čas a celkem i chuť, tak jsme se do toho pustili.
Prví prací bylo vyčistit okolí růží, které jsou vysazené v pásu na začátku řady záhonů a vystříhat suché větve. Práce to není moc zábavná, ale pokud nechceme, aby růže úplně zdivočeli, je potřeba to udělat. Bonusem navíc byla spousta suché trávy jako mulče, kterou jsme kolem růží odstranili. Vyšlo to na domulčování jednoho záhonů pro brambory.


Druhou prací bylo vyčistit bylinkovou spirálu. Tam už začali bylinky nanovo obrůstat, ale pořád na nich ještě zůstaly zbytky starých listů a stonek. Do této práce se pustil kamarád, který právě dorazil k nám na zahradu se podívat. Moje manželka se k němu brzy přidala a než jsem já mel dočištěné okolí růží, tak měli oni už hotovo. Kromě bylinkové spirály vyčistili i levandule rostoucí kolen studny. Takže další důležitá a dlouho odkládaná práce hotova.


Za zahrady jsme na chalupu jeli už jenom na otočku. Podívat se co je nového, zalít pařeniště a natáhnou drátěnku jako oporu na záhone, kde jsme v pátek vysévali hrášek. Fotky jsem už ani nedělal.

To bylo shrnutí uplynulého prodlouženého velikonočního víkendu. Počasí nám oba dny super vyšlo, udělali jsme hodně práce, takže jsem spokojený. Kéž by tak bylo každý týden. Ale jednou se do té fáze dostaneme a budeme mít na naše pozemky i více než dva dny v týdnu. Zatím ale jedeme po starém a příští týden nás čekají další výsevy a už i nutná údržba záhonů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *