Rok devátý – 5.7.2025: Sklizeň hrášku
5.7.2025
Posledně jsem psal, že kromě první Syntropic řady na zahradě chceme vytvořit aspoň jednu i na chalupě. Příprava začala už minulý týden a tento týden jsem chtěl na to navázat. Přes týden jsem proto jel na chalupu. Bylo to i strategické rozhodnutí, protože měl být snad nejteplejší den týdně a je snadnější to zvládat na chalupě, kde je více stínu a starý kamenný barák na pořádné ochlazení.
Celkem dost už bylo nakoseno, takže jsem se před pokračováním v kosení rozhodl položit základ nové řady. Natáhl jsem pásmo od velké jabloně, přes menší jabloň až směrem k baráku. Tam jsem se musel rozhodnout, kde řadu ukončím. Chtěl jsem přidat další stromy, ale vyšlo to jenom na jeden. Ten druhý by vycházel tak, že koruna už by byla na zdi baráku. To tam potřebujeme i nějak chodit. Na nějaké ty menší keře by ale mělo být místo. Vždy se to pak může podle aktuální situace změnit. Pozici budoucího stromu a konce záhonu jsem si vyznačil pomocí kolíků a mohl začít navážet organický materiál.
Jako první (na spodek) jsem chtěl dál všechno dřevnaté. Nejdřív jsem „zlikvidoval“ zbytky větších větví, co nám zůstaly po prořezu keřů vedle plotu a po elektrikářích. Tím jemnějším jsem zamulčoval okolí šeříků, to větší se teď hodí na kraje nové synropic řady (je to vidět na obrázku výše). Mezi jabloněmi, kde bylo pokoseno, jsme měli hromádku větví z různých ořezů keřů a stromů. Rozebral jsem ji a začal skládat do řady mezi stromky. Nebylo toho až tak moc, jak jsem si myslel. Část těch jemnějších větví se už rozložila, co je taky dobře. Z jedné větvě rybízu, co jsme sem vyhodili po ořezů keřů na jaře, vyrostl základ nového keře. Ještě si nejsem jistý, jestli ho nechám. Je mimo novou řadu, co tam budujeme a v podstatě ani nevím, co za rybíz to je. Sice je mi líto ho zlikvidovat, ale asi to udělám.
Hromádka větví došla hodně rychle. Jako další materiál jsem se rozhodl použít různé nálety, co máme po pozemku. Nejčastěji to byli už celkem vzrostlé stromky javoru. Ty nám pravidelně vysévá velký javor od souseda. Pro někoho možná problém, pro nás (podle pravidel permakultury) řešení. Nálety použijeme jako organický materiál na mulčování a do syntropic řady to bude skvělá podpůrná rostlina.
Při vysekávání náletů vedle plotů od souseda jsem objevil menší překvapení. Za dvěma stromky javoru byl ukrytý už celkem vzrostlý muchovník, který byl docela obsypaný plody. Kousek od něho byl další, ale už bez plodů. Jak se tam dostali, to nevím. Určitě jsme je nevysadili my, takže asi příroda. Je to ale příjemné překvapení a uvidíme, jak se jim bude dále dařit.
Po navršení dřevnatého materiálu přišel na řadu bylinný materiál. V našem případě to, co jsem pokosil minule. Spojil jsem užitečné s užitečným, protože jsme i tak potřebovali sklidit kupičky sena, co jsme měli shrabané různé po pozemku a do řady jsem potřeboval hodně materiálu. Tak se to spojilo. Na řadě skončilo hodně materiálu a hodně tam ještě přijde, než tam budeme něco vysázet (asi někdy na podzim).
Pak jsem chtěl pokračovat v kosení a pokračování tvoření syntropic řady. Ale bylo něco naléhavější ke kosení. Manželka minulý týden zachraňovala keříky angreštu od povijnice a přes týden porost kolem ještě povyrostl. Tak jsem se rozhodl posekat kolem keříků, a nakonec jsem to vzal trochu více kolem. V podstatě od plotu budoucího výběhu (a řady keřů) až k základům budoucího baráku.
Současně jsem zkontroloval i keříky, jak to vypadá s potenciální úrodou. Pomalu dozrává bílý i červený rybíz a angrešty taky vypadají dobře. Možná něco málo sklidíme přes víkend. Tento rok jsem od nich ani nic nečekal, protože jsme je na jaře přesazovali, ale když něco sklidíme, nebudu proti. V porovnání se zahradou, kde byli několik let až do letošního jara, je to celkem rozdíl. Předsadit je bylo dobré rozhodnutí.
Po kosení už bylo moc hodin a taky málo sil na další práci. Takže pokračování bylo v plánu přes víkend. To jsme ale měli v plánu jako hlavní úkol sklizeň hrášku. Sice jenom jeden záhon, ale pořád to je dost práce. Po příjezdu na zahradu v sobotu jsme zjistili, že hrášek odrůdy „Oskar“, který jsme chtěli sklízet tento týden, je už pár dní po ideální zralosti. Kdybychom to chtěli sklidit jenom pro sebe na vyloupání, tak by mi to bylo celkem jedno. Na zamrazení a později do rizota, nebo polévky je v pohodě. Protože jsme ale věděli, že budeme mít více hrášku, tak jsem ho nabídnul kolegům a známým a měl jsem pár objednávek. A protože většina lidí (asi všichni co si hrášek objednali) si ho chtějí vyloupat a hned snít čerstvý, tak jsme měli problém. Sice to bylo jenom 2-3 později po ideálním termínu, ale bylo to moc znát na chuti. Kdybych přes týden nejel na chalupu, ale na zahradu sklidit hrášek, tak by to bylo asi akorát. Ale chtěl jsem dělat na chalupě a u hrášku to minulý týden vypadalo, že potřebuje ještě týden. Takže nic. Situaci zachránil druhý záhon s odrůdou „Gloriosa“, kde byl hrášek právě tak ve skoro ideálním sklizňovém stavu. I když taky bylo už málem pozdě. Prostě nevýhoda toho, že tam nemůžeme být častěji.
Měli jsme v plánu sklízet jeden záhon, ale nakonec jsme samozřejmě sklidili oba. Vždycky jsme z jednoho záhonu vytahali celé rostliny, naložili do kolečka a na lavičce otrhali lusky. Ty jsme rozdělili na prodej a pro sebe. Ty jsme pak druhý den vyloupali a nechali zamrazit.
Po sklizni hrášku jsme nechtěli záhony nechat jenom tak až do konce sezony, tak jsme se rozhodli vysít zelené hnojení. Protože jsme už neměli žádné osivo, tak jsem něco objednal. Výběr je v podstatě v každém obchodě skoro ten samý. Luskoobilná směs, hořčice, řepka, svazenka, někde i vojtěška. Rád bych něco pestřejší (více druhové), ale asi si budu muset směs namíchat sám. Objednali jsme luskoobilní směs, mix hořčice a řepky, ozimou řepku a vojtěšku. Semínka svazenky si chceme namnožit sami. Tam je nejdražší osivo. Ostatně i u zbytku zeleného hnojení chceme mít časem vlastní osivo.
Na záhony po hrášku jsem použil výsev mixu hořčice a řepky. Semínka jsem jenom rozházel na záhon a pak na to hodil zbytky rostlin hrášku a plevele, co jsem pokosil po sklizni hrášku. Kromě toho na záhonu zůstalo ještě pár rostlin hrášku, ze kterých si chceme vzít semínka. Taky tam zůstalo pár slunečnic ze samovýsevu, které by taky mohly posloužit jako zelené hnojení.
Hlavní úkol dne jsme měli za sebou a chtěli jsme jet na chalupu, kde bychom ještě něco udělali. Předtím jsem ale ještě trochu zalévat. Aspoň okurky, které vypadají hodně špatně, papriky, chilli a nějaké to zelí. Zbytek si musí poradit sám a příští týden by mělo pršet. Tak uvidíme. V době psaní článku už pár dní prší, takže v pohodě. Zahrada už pořádný déšť dost potřebovala.
Na chalupě jsem měl v plánu kosit a pokračovat v syntropic řadě. Nejdřív jsme se ale šli podívat na záhony. Dodatečné výsevy fazolí vyšli celkem dobře a bylo potřeba sundat kryty. Tam kde nic nevyšlo, tak už nic vysévat nebudeme. Fazole by měly pokrýt záhon i tak. Okurky vypadají lépe než ty na zahradě. Super vypadá i polykultura rajče + okurka. U fazolí tento rok se lépe daří šarlatové fazolí, která už přerostla drátěnku. Fazole „Borlotto“, která byla doteď každý rok lepší, této rok dost dostává zabrat od slimáků a pár rostlin z prvního výsevu se jenom teď začíná chytat drátěnky. Ten zbytek je nový po vyklíčení, tak snad to ještě přes sezonu doženou.
V kosení jsem pokračoval od velké jabloně až skoro k plotu na konci pozemku. Dost času jsem ale strávil nastavením kosy. Koupil jsem nové kroužky, protože ten starý byl rezavý a nešel dotáhnout. Takže kosa se mi pořád hodně otevírala. Nové kroužky super, ale na staré kosiště moc široké, takže jsem i tak nemohl pořádně dotáhnout kosu. Tohle potřebuji ještě dořešit i pro druhou kosu. S kovovým kosištěm už fakt kosit nechci.
Nedosekal jsem až úplně do konce, protože bylo moc hodin. Zbytek snad dokosím příští týden a současně budu pokračovat v syntropic řadě. Bude dost pokoseného materiálu a taky je tam ještě jedna hromada větví, o hodně větší než ta první. Tu taky je potřeba zpracovat a asi to zabere dost času. Pak už zůstane posekat jenom část za budoucím barákem, kde je ale hodně náletů, takže to bude kombinace kosy a mačety. Posekaný materiál budu ukládat taky na syntropic řadu. No a pak budu moct začít s kosením nanovo, protože dolní část pozemku s výběhem to už zase potřebuje …
Po dobu, co jsem kosil, takže manželka sklízela (hlavně) rybízy. Jak jsem psal minule, tak černý rybíz odrůdy „Titania“ byl zralý, a i další menší keře šlo sklidit taky. Manželka se chystala i na sklizeň červeného angreštu, ale tam už byl někdo rychlejší (asi ptáci) a sklidil to do poslední bobule. Příště musíme být rychlejší my, nebo použít nějakou ochranu (síť). Po rybízu ještě sklidila višně, kde se taky předháníme s ptáky, a něco málo cukrového hrášku. Ten i letos vypadá dobře a přemýšlím, jestli ho příští rok nevysít více. Zájem o něho ale moc není, takže si nejsem jistý. Na závěr jsme ještě sklidili nově objevený muchovník. Plodů nebylo úplně moc, ale potěší i tak. Co se týká množství, tak to bohatě vynahrazuje černý rybíz.
Takže tento týden jsme plán splnili více jak na 100 %. Kromě jednoho záhonu s hráškem jsme sklidili oba a udělali ještě dobrý pokrok v syntropic řadě na chalupě. Za tu neplánovanou sklizeň jsme ale i rádi, protože to vypadá, že další týden budeme muset sklidit česnek. Na zahradě určitě a na chalupě asi taky. Uvidíme, jak to stihneme, protože na každém pozemku máme česneku po tři záhony. Kromě toho bych rád jel přes týden něco udělat. Uvidíme, jak mi to počasí dovolí. Za těch pár dní deště jsem ale rád.